Irish Baileys Cream likőr készítése házilag



Hozzávalók:

4 tojás sárgája
24 dkg porcukor
3-4 dl tejszín
1/2 dl rum
1 dl 96%-os alkohol (gyógyszertárban kapható)
2 cs vaníliáscukor
3 zacskó Irish Cream porkávé

4 tojás sárgáját 24 dkg porcukorral habosra keverünk. 3-4 dl tejszínt, 1/2 dl rumot, 1 dl tiszta szeszt teszünk bele, és 2 cs vaniliáscukrot. 3 zacskó Irish Cream (Jacobs) porkávéból forró vízzel 1-2 dl kávét készítünk, és lehűtve hozzáadjuk. Pár csepp mandula aromával "megbolondíthatjuk". Összerázzuk és fogyasztásig hűtőben tároljuk. Jégkockákkal fogyasztjuk. Díszüvegbe téve ajándéknak is kiváló lehet.

Almás pite


Hozzávalók:

60 dkg liszt
20 dkg libazsír, vagy margarin
csipet só
1 tojás sárgája
kb. 2 dl tejföl
1 cs sütőpor
5 dkg élesztő

2-2,5 kg jonathán alma
25 dkg cukor
őrölt fahéj
1 cs vaníliás cukor
10 dkg zsemlemorzsa, vagy darált dió

Elkészítés:

A lisztet elmorzsolom a libazsírral, hozzáadom a tojás sárgáját, csipet sót, és 1 evőkanálnyi cukrot. Beleszórom a sütőport, rámorzsolom az élesztőt, és annyi tejfölt adok hozzá, hogy könnyen gyúrható tésztát kapjunk. Mikor jól elválik a kezünktől a massza, két gombócot formálunk belőle, majd 1/2-1 órára hűtőbe tesszük pihentetni.

Közben meghámozzuk, az almákat, és eltávolítjuk magházát, azután nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Hozzáadjuk a maradék cukrot, őrölt fahéjat, a vaníliás cukrot és jól összekeverjük.

Elővesszük a hűtőből a tésztánkat, és szobahőmérsékleten 1/2 - 1 órát kelesztjük. Azután az egyik gombócot kb. 1/2 cm vastagságúra nyújtjuk. Belehelyezzük a kizsírozott, sütőpapírral bélelt tepsinkbe. Rászórjuk a darált diót, vagy a zsemlemorzsát, hogy az alma ne áztassa el a tésztánkat. A reszelt almát lecsöpögtetjük a levétől, és ráterítjük a tésztára. A másik tésztagombócunkat szintén 1/2 cm vastagságúra nyújtjuk, és befedjük vele az almát. Tetejét villával megszurkáljuk, hogy a gőz könnyen távozhasson, és előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Kb. 1/2 óra.

Tálalás előtt rombusz alakúra szeleteljük, és porcukorral megszórjuk.

Túrós pogácsa


Hozzávalók:

1/2 kg liszt,
1/2 kg túró,
1/2 kg margarin,
1 teáskanál só.

Elkészítés:

A lisztet elmorzsoltam a margarinnal, hozzákevertem a túrót, és a sót. Összegyúrtam, és fél napra hűtőbe tettem pihenni. Majd 2/3-ad részét a tésztának 1 cm vastagságúra nyújtottam, a maradék 1/3-ad részét nagy lyukú sajtreszelőn a tetejére reszeltem. (ez nem volt az eredeti receptben, de nagyon finom, ropogós lett tőle) Megszórtam egész köménnyel (lehet szezámmaggal is), pogácsákat szaggattam belőle, és 1/2 óra alatt aranybarnára sütöttem.

Isteni finom! (legközelebb kicsivel több sót teszek bele, nekem kevés volt :)

Birsalmasajt


Hozzávalók:

3 kg érett birsalma
1,5 kg cukor
őrölt szegfűszeg,
esetleg őrölt fahéj is,
1/2 citrom leve,
dió

Elkészítés:

A birsalmákat megmosom, a magházat eltávolítom, majd héjastul apró kockákra darabolom, és egy vastag falú lábasba teszem. Annyi vizet öntök rá, hogy éppen ellepje, és addig főzöm, amíg megpuhul. (kb. 30 perc) Leszűröm a levét, majd a gyümölcshúst rúdmixerrel összeturmixolom, hozzáadom a cukrot, a citrom levét, és visszateszem főni. Folyamatos kevergetés mellett sűrűre főzöm. Vigyázni kell, mert könnyen leragad! Próbaképpen egy kis tányérra cseppenthetünk belőle, és hűtőbe téve, ha gyorsan megdermed, akkor eléggé besűrűsödött.

Mikor elkészült, kis kerek tálakat kibélelünk műanyag fóliával, kiadagoljuk a forró masszát. Ízlés szerint, még forrón, darabolt diót szórhatunk a tetejére. Szobahőmérsékleten 1-2 hétig szárítjuk, (hogy kemény legyen) majd alufóliába csomagoljuk, és hűtőben tároljuk. Ha még marad belőle télre, különösen finom csemege. A spanyolok markáns ízű sajtokkal fogyasztják. Kis kockákra vágva püspökkenyérbe sütve is finom.

Gyerekkoromban nagymamám a szekrény tetején tartotta a szép kerek sajtokat. Alig vártam, hogy megnőjek, mert még székről sem értem el. Szívesen megdézsmáltam volna! :) 

Szerb ajvár DXN Vinaigrette ecettel




Hozzávalók:

2 kg vastag húsú pritaminpaprika, 1 kg padlizsán, 1 kg paradicsom, 4 dl olivaolaj, 1 fej fokhagyma, 3 fej vöröshagyma, só, cukor, babérlevél, őrölt feketebors, egész kömény és DXN Vinaigrette ecet ízlés szerint

Elkészítés:

A padlizsánt addig sütöm a forró sütőben, amíg a héja megfeketedik, majd fakéssel vagy műanyag késsel kikaparom a héjából egy edénybe. A pritaminpaprikát ugyancsak annyira megsütöm, hogy a héjukat könnyen lehúzhassam. (sütés után egy tálban alufóliával letakarom míg kihűl, így könnyebb lehúzni a héját) A paradicsomot forró vízbe dobom, hogy könnyen eltávolítható legyen a héja, azután felkarikázom. A paprikát kicsumázom, majd a hámozott padlizsánnal és paradicsommal együtt favillával összetöröm. 3,5 dl olívaolajon megpárolok 3 fej apróra vágott vöröshagymát, majd a padlizsánt a paprikával, és a paradicsommal addig főzöm, amíg teljesen pépessé válik, (vagy összeturmixolom) közben ízlés szerint sózom, cukrozom, és beleöntöm apránként a DXN Vinaigrette ecetet. 3-4 egész babérlevéllel, kávéskanálnyi törött feketeborssal, egész köménnyel ízesítem. Ezután hozzáadom a megtisztított és zúzott fokhagymát, majd még egyszer fölforralom. Jól kiforrázott és lecsöpögtetett kicsi üvegekbe töltöm, rácsurgatok egy kiskanálnyit a maradék olíva olajból és légmentesen lekötöm. Száraz dunsztban tartom addig, amíg kihűl. Csípős paprika hozzáadásával pikánsabb hatást érhetünk el. Grillezett, sült húsokhoz, vagy pirítóssal kiváló.

Gazpacho - spanyol leves hidegen

A gazpacho egy spanyol leves, amelyet hidegen fogyasztunk. Főalapanyaga a paradicsom, amely egy szuperétel, hiszen nagyon magas azantioxidáns tartalma. Mivel a leves nem más, mint nyers alapanyagokturmixa, a gazpacho nem csupán egy egészséges leves, de az egyiklegalkalmasabb méregtelenítő étel is. Forró, nyári napokon kimondottanhűsítő a hatása..

Hozzávalók:

1/2 kg érett paradicsom
1 gerezd fokhagyma
4-5 újhagyma
1/2 kaliforniai paprika
5 cm uborka
1 citrom leve
1 és fél ek olíva olaj (hidegen sajtolt)
Só, bors, paprika – ízlés szerint
2 ek friss koriander és-vagy petrezselyem zöldje

Díszítés:

2.5 cm uborka apró darabokra vágva
1/4 paprika apró darabokra vágva
1 ek karikákra vágott újhagyma

Elkészítés:

1. Mossuk meg alaposan, majd vágjuk apró darabokra az alapanyagokat.
2. Egy robotgéppel turmixoljuk össze a paradicsomot és a fokhagymát,majd adjuk hozzá a többi zöldséget, sót, borsot és 1 csipetnyi pirospaprikát (ez lehet csípős is!). Turmixoljuk tovább – de ne pürévé,azaz a leves maradjon kissé darabos.
3. Töltsük át egy tálba és hűtőszekrényben hűtsük le 15-20 perig.
4. Tálalás előtt szórjuk meg DXN Mushroom porral, majd díszítsük az apróra vágott uborkával, paprikával és újhagymával.
Pirított kenyérrel kínáljuk.

Lúgosító, méregtelenítő kávé, ha figyel az egészségére

Katt a linkre:
Lúgosító, méregtelenítő kávé, ha figyel az egészségére