Fügelekvár, ahogy én szeretem

Az idei volt az első olyan év a fügefánk történetében, amikor nem csak megkóstolhattuk a termését, hanem már a téli borongós napokra gondolva néhány üveg lekvár is készülhetett belőle. A nyári időjárás nagyon kedvező volt a gyümölcsök érésére. Már tavasszal látható volt, hogy gazdag termés lesz az idén. Igaz, ez máskor is volt már így, aztán jött a tavaszi fagy, a szél, eső, és elvitte a reményeinket.

Ez évben az első érett fügéket májusban kóstolhattuk meg. Majd szépen folyamatosan értek, mi pedig el is fogyasztottuk mindet. Először a horvát tengerparton kóstoltunk friss fügét, ott úgy nőtt az utak mentén, mint itthon az ecetfa. Addig csak az aszalt förmedvényt ismertem, amit a boltokban lehetett kapni, hát a különbség leírhatatlan. El is határoztam akkor, hogy a mi kertünkbe is kell fügefa.

Egy barátunktól kaptuk a facsemetét néhány évvel ezelőtt. Szélvédett, napsütötte oldalra ültettük, de éveken keresztül hiába takargattuk gondosan, legtöbbször elfagyott a hideg télben. Úgy látszik, hogy kis hazánkban is kezdi megvetni a lábát ez a finomság, mert nagyon akart élni a fa, minden évben újra kihajtott. Mostanra erősödött meg annyira, hogy nagyobb terméssel hálálta meg gondoskodásunkat. Az idei második termés mostanra érett be, egyszerre.

Tegnap kb. három-négy kilónyi fügét szüreteltem le. Imádom, de ennyit ki tud egyszerre elfogyasztani? Márpedig sokáig nem lehet tartogatni, mert hamar megbuggyan. Akkor jött az ötlet, hogy kipróbálom a fügelekvárt, így télen is csipegethetünk ebből a különleges ízvilágú, vitaminokkal teli finomságból. Olvastam róla, hogy az ásványi agyagok, mint a kálcium, cink, vas, jód, vagy a kálium mellett megtalálható benne az A, K, B1, B2, E vitamin is. A népi gyógyászatban vérnyomás csökkentőnek, idegnyugtatónak, emésztés elősegítőnek, prosztatagyulladásra, és májbetegségek kezelésére is használják.

Utánanéztem, hogy lehet elkészíteni a lekvárt, és több receptből gyúrtam össze azt az ízvilágot, ami nekem a leginkább tetszett.



Az én fügelekvárom így készült:

Hozzávalók:

3 kg friss füge
50 dkg cukor
2 egész citrom
1 tk gyömbérpor
1 kk őrölt fahéj
1 kk kakukkfű

A fügéket megmostam, a végét éles késsel levágtam, a hibás részeket eltávolítottam. A hámozással nem kell bíbelődni, olyan vékony a héja, hogy az maradhat. A fügéket egy lábosba raktam negyedekbe vágva, hozzáadtam a cukrot, és a kimagozott, apróra kockázott citromokat. Több receptben ennél sokkal több cukrot írnak elő, én meg akartam tartani a gyümölcs eredeti ízét, így minimális mennyiséget adtam hozzá. Öntöttem alá 2 dl vizet, és folyamatos kevergetés mellett kb. 40-45 percig főztem. Ekkor egy botmixerrel pépesítettem, hozzáadtam a fűszereket, és még 1/4 órát főztem, hogy összeérjenek az ízek. Mikor kész lett, tiszta üvegekbe töltöttem, amit lezártam, és 10 percre fejre állítottam. Ezután még forrón, plédekkel, párnákkal kibélelt fészekbe ültettem az üvegeket, és kihűlésig hagytam benne.

Ma megkóstoltam, remekül sikerült! Semmi adalékanyag! Szuper lesz télen süteményekbe, fánkokra, vagy lekváros kenyérre. De nagyon jó lehet frissen sültek, grillek mellé is. Érdemes kipróbálni! Akár lila, akár fehér fügéből készíted, nem fogsz csalódni!

Szalagos fánk



Hozzávalók:

    5 dkg élesztő
    1 evőkanál cukor
    4 evőkanál olvasztott margarin
    3 dl tej
    csipet só
    4 tojássárgája
    70 dkg liszt
    olaj a sütéshez
    porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

Az élesztőt a cukorral és 1 dl langyos tejjel felfuttatjuk. A keverőtálba tesszük a tojássárgát, kissé megsózzuk, és állandó keverés mellett hozzáadjuk a többi langyos tejet, a 70 dkg lisztet, a megkelt élesztőt és az olvasztott, langyos margarint. Fakanállal alaposan kidolgozzuk, hólyagosra verjük. Az edényt letakarva a tésztát meleg helyen 1 órát kelesztjük.

Lisztezett deszkára borítjuk, kb. 2 cm vastagra nyújtjuk, fánkvágóval kiszaggatjuk, és ismét letakarva kelesztjük fél órát.

Forró, bő olajban kisütjük úgy, hogy amíg az alsó fele sül, az edényt lefedjük, majd miután a fánkokat megfordítottuk, fedő nélkül sütjük tovább. Így lesz szép szalagos.

Vaníliás porcukorral és baracklekvárral ízesíthetjük.

KÁVÉRECEPTEK - ALKOHOL HOZZÁADÁSÁVAL KÉSZÜLT KÁVÉITALOK



CAFÉ ROYAL: egy előre megmelegített kanálba kockacukrot teszünk, konyakot
öntünk rá, meggyújtjuk, majd kis idő múlva, még égve, egy dupla feketébe
csepegtetjük úgy, hogy a kávéban egy-két pillanatig égjen.

DIÓS MOKKAKÁVÉ: minden dupla feketéhez két-három cl diólikőrt keverünk, a
csésze is és a kávé is meleg legyen.

KÁVÉFLIP: anyagszükséglet: egy dupla fekete, egy evőkanál porcukor, egy
tojássárgája, 3 cl konyak és szájjég (kisméretű jégkocka). Shakerben
(keverőedényben) összerázzuk, kiöblösödő pezsgőspohárban szolgáljuk fel, de
előzőleg megszórjuk a tetejét finomra őrölt kávéval.

KÁVÉPUNCS: egy tiszta edényben 2 dupla feketekávét, háromnegyed liter
malagabort (az édes vermut is megfelel) felforralunk, majd levesszük a tűzről,
és előmelegített, fémkeretben elhelyezett, füles poharakban forrón szolgájuk
fel.

LONDONI KÖD: erős feketekávét, vaniliafagylaltot és whiskyt keverünk össze
megfelelő arányban (egy dupla feketéhez 5 dkg fagylaltot, és 5 cl whiskyt kell
számítani).

NÉGUSMOKKA: egy dupla fekete, egy kis adag vaníliafagylalt, 2-3 cl mokkalikőr,
a tetején tejszínhabbal díszítve.

ÖRMÉNY KÁVÉ: a kávéscsésze aljára cukrot teszünk, erre 1-2 cl tiszta szeszt
öntünk, majd meggyújtjuk. A cukor karamellizálódása után a forró kávét
hozzáöntjük, majd lefedjük. Fogyasztása előtt újra 1-2 cl tiszta szeszt öntünk
rá.

PÁRIZSI NÁSZ: egy nagyon erős dupla feketében feloldunk 15 dkg tejcsokoládét,
jól elkeverjük, majd kissé lehűtjük. 3 dkg tejszínhabot és 5 cl konyakot
keverünk hozzá.

PÉCSI FLIP: 4 cl lehűtött kávélikőrhöz 4 cl tojáslikőrt keverünk, majd kevés
tejszínhabbal díszítjük.
 
(Vasárnapi Blikk 1999-04-18) 

KÁVÉRECEPTEK - ALKOHOLMENTES ITALKÜLÖNLEGESSÉGEK

 
A feketekávét mindig forrón kell fogyasztani, hidegen csak akkor, ha a recept
kifejezetten ezt írja elő. 
 
 
ARKADIA KÁVÉ (lengyel különlegesség): a kávéhoz mézet, tetejére tejszínhabot
adunk, amelyet őrölt fahéjjal szórunk meg.

BEDUIN KÁVÉ: kevés vízzel főzött, rövid, dupla fekete, amelybe egy evőkanál
porcukrot teszünk, majd egy üveg Coca-Colát öntünk rá. Hosszú pohárban,
jégkockával hűtve szolgáljuk fel. Igen jóízű, hűsítő ital.

BRÜSSZELI KÁVÉ: kétrészes kerámiaedényben kell elkészíteni. Alsó részében van a
kávéőrlemény, ezen csorog át a forró víz kilúgozva a kávét. A felső részt
levéve, annak fedelét az alsóra tesszük, majd ebből adagoljuk a feketekávét.

BÚR KÁVÉ: a finomra darált kávét tejben megfőzzük, majd leszűrve fogyasztjuk.

CAPPUCHINO: a kevés vízben főzött, aljmentes kávét nyers tejszínnel elkeverjük,
majd kakaóport hintünk rá.

CITROMOS MOKKA: a feketekávéba kevés citromlevet csepegtetünk. A citromlevet
külön kis üvegben vagy kancsóban tesszük a kávé mellé.

CSEH KÁVÉ: a tasakból a kávéőrleményt a csészébe tesszük, és a szükséges forró
vizet ráöntjük. Leülepedés után fogyasztjuk el.

KAISERMELANGE (császárkeverék mexikói módra): egy csésze igen erős feketébe egy
tojássárgát helyezünk, elkeverjük, majd kevés fahéjjal ízesítjük.

KONSUL: feketekávé kevés nyers tejszínnel elkeverve.

ROMÁN MOKKAKÁVÉ: egy erős fekete, egy deka kakaópor és 3 cl tej hozzáadásával
készül.

SZOMÁLI KÁVÉ: a pörkölt kávét megdaráljuk és kevés zsiradékkal együtt
felfőzzük.

ICE CREAM SODA CAFÉ (kávéban kávéfagylalt szódával): egy rövid duplát öntünk
egy 3 dl-es pohárba, majd egyharmad részig szódavizet adunk hozzá és
elkeverjük. 10 dkg kávéfagylaltot és két deka tejszínhabot teszünk a tetejére,
erre pedig kevés, finomra őrölt kávét. Szívószállal kínáljuk.
 
(Vasárnapi Blikk 1999-04-18) 

Barackok recept


20 dkg lágy vajat, 25 dkg porcukorral elkeverünk. Adjunk hozzá 1 egész tojást, 1,5 dl tejet és 8 dkg lisztet, amiben 2 teáskanál sütőport előzőleg elkevertünk.

Ezt a folyékony masszát egy óráig pihentessük a konyhában. (nem hűtőben)

Utána keverjünk hozzá 70 dkg lisztet és kézzel dolgozzuk össze, gyúrjuk tésztává.
Gömbölygessünk kicsi golyókat a tésztából, és sütőpapiros tepsin, forró sütőben süssük világossárgára. Én a golyókat sütés előtt tenyérrel egy kissé lelapítottam. Nagyon vigyázzatok, hogy ne süssétek túl a golyókat, mert akkor utána már száraz lesz a süti. Éppen csak egy kis színt kell kapnia sütéskor.

Ezután a sütőből kivéve, még melegen egy késsel vagy kávéskanállal kivájtam a félgömbök közepét.

A töltelékhez egy fémedényben 20 dkg vajat gőz fölött, 3 egész tojással és 6 dkg cukorral krémmé főzzünk. Adjuk hozzá a kivájt félgömbök közepét, rumot és egy púpos evőkanál baracklekvárt. Színezzük meg kakaóporral. Töltsük be a barackokat és illesszük össze.

A színezéshez a piros és a zöld ételfestéket egy kevés langyos vízben feloldjuk és ecsettel fessük be a barackok egyik oldalát pirosra először pirosra , majd forgassuk azonnal kristálycukorba. Majd ezután a másik felét pedig zöld színűre és szintén cukorba.

Néhány tipp: a félgömbök kivájását fontos, hogy még melegen végezzük! Ha pár el is törik belőle, nem gond, mert jó lesz a töltelékbe.

Nem száraz, finom omlós! Díszítéshez zöld levélkét, vagy szegfűszeget is használhatsz.

Jó étvágyat Mindenkinek!

Kókuszos-szilvás gombóc


Hozzávalók:

3 nagyobb szem burgonya
5 dkg darált kókuszreszelék
2 evőkanál búzadara
30-35 dkg liszt
15 dkg porcukor
20 dkg zsemlemorzsa
1,5 dl olaj
1 kávéskanál só
20 szem szilva
fahéj ízlés szerint

Elkészítés:


A meghámozott, kockára vágott burgonyát enyhén sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük a levétől, egy tálban villával összetörjük és hűlni hagyjuk. Közben odatesszük a vizet forrni egy lábosban a gombócoknak. Ha kihűlt a burgonya, hozzáadjuk a darált kókuszreszeléket, egy csipet sót, a búzadarát, 2 evőkanál olajat, a lisztet, és összegyúrjuk, hogy lágy tésztát kapjunk. A liszt lehet egy kicsivel több, vagy kevesebb, összeállításnál érezzük a mennyiséget. Gyorsan dolgozzunk, mert ha áll a tészta nyúlós lesz. Lisztes kézzel 20 egyenlő darabra tépjük. Egyesével a tenyerünkben szétlapítjuk, és a kimagozott, fahéjas cukorba forgatott szilvát a közepére helyezzük, majd a széleit összecsippentjük, és gombokat formálunk belőle. A kész gombócokat beletesszük a lobogó forró vízbe úgy, hogy kényelmesen elférjenek. Amikor feljönnek a víz tetejére, még 2-3 percig főzzük és leszűrjük. A maradék olajon aranybarnára pirított zsemlemorzsába a gombócokat beleforgatjuk. Porcukorral meghintve tálaljuk.

Tipp:
tálalásnál megszórhatjuk darált mákkal, vagy fahéjas porcukorral, ízlés szerint.

Herbalista vegán gombalevese


Herbalista vegán gombalevese DXN Reishi Mushroom porral


Nem tudod mit főzz a családnak vacsorára? Egy olcsó, könnyen elkészíthető, könnyű levest ajánlok! Ma részt vettem egy gyógynövényekkel és természetes gyógymóddal foglalkozó találkozón. Ott hallottam ezt a fantasztikus ételreceptet Dr. Lim-től, most megosztom veled is. Ők ezt a levest fogyasztják Malajziában, hogy legyőzzék a nátha okozta tüneteket. Még Dr. Lim 4 éves kisfia is szívesen fogyasztja, mert tudja, hogy attól az esti fél deciliter levestől, amit elkortyolgat, másnapra sokkal jobban érzi magát. A leves után ágyba bújik és egy jó izzadás után a náthának hűlt helye! Alig várom, hogy kipróbáljam! Különlegessége, hogy akik általában nem fogyasztanak gyógynövényeket, ez a leves még azoknak is nagy kedvence lehet. Olyan összetevőkből készül, amiket szinte minden nap fogyasztunk. Bármelyik beszerezhető a hozzád legközelebbi zöldségesnél.

Hogy mitől olyan fantasztikus? Azt ajánlom próbáld ki Te is, és döntsd el magad!

Alapleves hozzávalók 1 főre (2 dl leves):

10 dkg póréhagyma
10 dkg paradicsom
5 dkg gyömbér
4-6 szem arab datolya

A hozzávalókat vágd össze apróra, és ugyanannyi mennyiségű vízzel tedd fel főni. Forrástól számított 20-25 perc főzés után szűrd le a levest.Csak a levet használd fel! Míg forró a főzet, adj hozzá 1 mérőkanálnyi DXN Reishi Mushroom port, és már fogyaszthatod is. Ne adj hozzá semmilyen fűszert, vagy sót, ne változtasd meg a formulát!

Ha nem vagy elégedett az ízével, vagy az illatával, adhatsz hozzá még aprított citromot, lime-t, narancsot, mandarint, reszelt fehér retket, vagy sárgarépát, céklát, ízlésed szerint. Ezeket nem kell hámozni, csak tisztára mosva, apróra vágva hozzáadni és összefőzni, majd leszűrni.

Egy-két hétre való adagot is főzhetsz a levesből, felnőtteknek naponta 2 dl elég is vacsorára. Ha ilyen mennyiségben készíted, várd meg, hogy kihűljön, és 6 órán belül tedd hűtőbe, ott akár 2 hétig is tárolható, csak fogyasztás előtt kell felmelegíteni - ez mikróban 1,5-2 perc. A DXN Reishi Mushroom port mindig fogyasztás előtt add hozzá. Akár napi 3 alkalommal is fogyasztható!

Unokám most kezdte az óvodát. Új "bacik" amivel eddig még nem találkozott, pedig örömmel várta az ovit, de már a második héten lebetegedett. Na most majd adunk a "baciknak"! Kipróbáljuk a vegán gombalevest, hogy ettől erőre kapjon. Ezt az őszi, megfázásos, influenzás, náthás időszakot ezzel a "csodalevessel" talán könnyebben átvészelhetjük. Remélem, hatásos lesz!

Azóta kipróbáltam ezt a - most már le merem írni - csodalevest! Citromot alapból adtam hozzá, mert, ha tehetném, én minden ételhez tennék, imádom! :)  Az első adag után egész éjjel izzadtam, és 10 órát aludtam. (jó választás volt a hétvége!) Másnap úgy ébredtem, mint aki legalább egy hetet átaludt. Éppen kezdődő torokfájásomnak, náthámnak pedig hűlt helye! Nem csak egy adagot készítettem, így folytathatom tovább a méregtelenítést. A hatás leírhatatlan, fantasztikus! Próbáld ki Te is!