Gyömbéres, körtés sütőtök krémleves - Kakashere pörkölt bryndzás haluskával

Nem volt nehéz kitalálni mit főzzek hétvégére. Az üzletet, ahová rendszeresen járok vásárolni, néhány hónappal ezelőtt újították fel és építették át. Az újranyitással új termékek is kerültek a kínálatba. A húsospultban megjelent a kakashere, amit még soha nem próbáltam ki, nem főztem. Azt hallottam, aki szereti a velőt, annak a kakashere is ízleni fog. Hetekig szemeztem vele, de nem volt bátorságom, hogy megvegyem. Nem is tudom miért? Aztán egyszer csak eltűnt a pultból, hiába kerestem, nem volt kapható. Ma a szokásos bevásárló körutamon már a bejáratnál eldőlt, hogy a hétvégi levest sütőtökből főzöm, olyan hívogatóan, csábítóan sorakoztak előttem az őszi sütőtökök. Ha már itt a szezonja, ki is választottam egy méretes orange tököt, és a kosaramba raktam a hozzávalókat, körtét, gyömbért, hántolt tökmagot, tejszínt. Tovább haladva bekukkantottam a húsospultba, és örömömre láttam, hogy ismét kapható kakashere.

Na, gondoltam, éppen ideális lesz a sütőtök krémleves után egy finom kakashere pörkölt sztrapacskával, itt az ideje, hogy kipróbáljam. Köretnek megvettem hozzá a sztrapacskához valókat.

Hú, milyen jól hangzik: körtés, gyömbéres sütőtök krémleves, és kakashere pörkölt sztrapacskával, ugye? 

De nézzük csak, hogy készítettem el ezeket a finomságokat!





Sütőtök krémleves körtével, gyömbérrel

hozzávalók 4 személyre:

1 kg orange tök
5 dkg gyömbér
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 db körte
4 dl tejszín
2 evőkanál zsír
só, bors, balzsamecet (ez elmaradhat) ízlés szerint
hántolt tökmag


A zsíron üvegesre pároltam az apróra vágott hagymát, majd a kimagozott, meghámozott tököt kockákra vágtam és a hagymához adtam. A körtéket szintén meghámozva, kockára vágva hozzáadtam, a gyömbért és a fokhagymát a sajtreszelőn lereszeltem és az egészet együtt puhára pároltam. Felöntöttem a tejszínnel, és állandó kevergetés mellett 10-15 percig főztem. Mikor kész lett, kézi botmixerrel krémesre pürésítettem, sóztam, borsoztam, balzsamecettel savanyítottam. A hántolt tökmagot egy serpenyőben, alacsony hőfokon megpirítottam. Tálalásnál a leves tetejét meglocsoltam kevés tejszínnel, és a pirított tökmaggal díszítettem. Ínyencek tehetnek rá még ropogósra sült bacon szalonnát is.

Ezután leforráztam a kakasherét, a hártyákat éles késsel eltávolítottam róla, majd zsíron hagymát pároltam, hozzá adtam az apróra vágott paradicsomot és zöldpaprikát, amit addig főztem, amíg a levét elfőtte. A negyedekre vágott kakasherét beledobtam, törtpaprikával színesítettem, sóztam, és még 15 percig főztem így. Néha egy kevés vizet adtam hozzá, hogy ne égjen oda.



Kakashere pörkölt

hozzávalók 4 személyre:

40 dkg kakashere
1 nagy fej vöröshagyma
2 paradicsom
2 zöldpaprika (lehet csípős, én úgy szeretem)
1 evőkanál törtpaprika
só, zsír ízlés szerint

Mikor ezzel kész lettem, sós vízben kifőztem a fagyasztott burgonyás nokedlit a sztrapacskához, tejföllel elkevert bryndza juhtúróval összekevertem, a tetejét megszórtam sült szalonnával, és a kakashere pörkölt mellé tálaltam.

Bryndzás haluska (sztrapacska)

hozzávalók 4 személyre:

2 csomag fagyasztott sztrapacska nokedli
1/4 kg bryndza juhtúró
3 dl tejföl
tetejére 15 dkg pirított bacon szalonna

A komplett menü elkészítési ideje kb. 1-1,5 óra

És ezek után jöhet egy finom, ganodermás kávé! Mert a ganoderma segít abban, hogy megőrizzük egészségünket, és hosszú életet élhessünk.

Feketeerdő süti egyszerűen és gyorsan




15 perc alatt elkészül

1 pohár tejföl (2 dl) utána ezt a poharat használjuk mércének
1 pohár liszt
1 pohár cukor
1/2 pohár olaj
2 tojás
1 csomag sütőpor
3 kanál szerencsi/holland kakaópor
összekeverjük (elég fakanállal, nem kell habosra)
és 10 perc alatt a mikróban legnagyobb fokozaton megsütjük.
Lényeg az, hogy olyan kerek edénybe (műanyag, üveg, stb.) tegyük, hogy a massza az 1/3-át foglalja el!!!!!
Mikor kész, rétegesen vanília pudinggal és meggydzsemmel töltjük. (én saját szedésű, fagyasztott meggyből készítettem)

Tetejére csoki mázt készíthetünk olvasztott csokoládéból, vagy porcukorral szórjuk. (kipróbáltam, nagyon egyszerű, és finom)

Utána jöhet egy finom DXN Cream Coffee!

Fügelekvár, ahogy én szeretem

Az idei volt az első olyan év a fügefánk történetében, amikor nem csak megkóstolhattuk a termését, hanem már a téli borongós napokra gondolva néhány üveg lekvár is készülhetett belőle. A nyári időjárás nagyon kedvező volt a gyümölcsök érésére. Már tavasszal látható volt, hogy gazdag termés lesz az idén. Igaz, ez máskor is volt már így, aztán jött a tavaszi fagy, a szél, eső, és elvitte a reményeinket.

Ez évben az első érett fügéket májusban kóstolhattuk meg. Majd szépen folyamatosan értek, mi pedig el is fogyasztottuk mindet. Először a horvát tengerparton kóstoltunk friss fügét, ott úgy nőtt az utak mentén, mint itthon az ecetfa. Addig csak az aszalt förmedvényt ismertem, amit a boltokban lehetett kapni, hát a különbség leírhatatlan. El is határoztam akkor, hogy a mi kertünkbe is kell fügefa.

Egy barátunktól kaptuk a facsemetét néhány évvel ezelőtt. Szélvédett, napsütötte oldalra ültettük, de éveken keresztül hiába takargattuk gondosan, legtöbbször elfagyott a hideg télben. Úgy látszik, hogy kis hazánkban is kezdi megvetni a lábát ez a finomság, mert nagyon akart élni a fa, minden évben újra kihajtott. Mostanra erősödött meg annyira, hogy nagyobb terméssel hálálta meg gondoskodásunkat. Az idei második termés mostanra érett be, egyszerre.

Tegnap kb. három-négy kilónyi fügét szüreteltem le. Imádom, de ennyit ki tud egyszerre elfogyasztani? Márpedig sokáig nem lehet tartogatni, mert hamar megbuggyan. Akkor jött az ötlet, hogy kipróbálom a fügelekvárt, így télen is csipegethetünk ebből a különleges ízvilágú, vitaminokkal teli finomságból. Olvastam róla, hogy az ásványi agyagok, mint a kálcium, cink, vas, jód, vagy a kálium mellett megtalálható benne az A, K, B1, B2, E vitamin is. A népi gyógyászatban vérnyomás csökkentőnek, idegnyugtatónak, emésztés elősegítőnek, prosztatagyulladásra, és májbetegségek kezelésére is használják.

Utánanéztem, hogy lehet elkészíteni a lekvárt, és több receptből gyúrtam össze azt az ízvilágot, ami nekem a leginkább tetszett.



Az én fügelekvárom így készült:

Hozzávalók:

3 kg friss füge
50 dkg cukor
2 egész citrom
1 tk gyömbérpor
1 kk őrölt fahéj
1 kk kakukkfű

A fügéket megmostam, a végét éles késsel levágtam, a hibás részeket eltávolítottam. A hámozással nem kell bíbelődni, olyan vékony a héja, hogy az maradhat. A fügéket egy lábosba raktam negyedekbe vágva, hozzáadtam a cukrot, és a kimagozott, apróra kockázott citromokat. Több receptben ennél sokkal több cukrot írnak elő, én meg akartam tartani a gyümölcs eredeti ízét, így minimális mennyiséget adtam hozzá. Öntöttem alá 2 dl vizet, és folyamatos kevergetés mellett kb. 40-45 percig főztem. Ekkor egy botmixerrel pépesítettem, hozzáadtam a fűszereket, és még 1/4 órát főztem, hogy összeérjenek az ízek. Mikor kész lett, tiszta üvegekbe töltöttem, amit lezártam, és 10 percre fejre állítottam. Ezután még forrón, plédekkel, párnákkal kibélelt fészekbe ültettem az üvegeket, és kihűlésig hagytam benne.

Ma megkóstoltam, remekül sikerült! Semmi adalékanyag! Szuper lesz télen süteményekbe, fánkokra, vagy lekváros kenyérre. De nagyon jó lehet frissen sültek, grillek mellé is. Érdemes kipróbálni! Akár lila, akár fehér fügéből készíted, nem fogsz csalódni!

Szalagos fánk



Hozzávalók:

    5 dkg élesztő
    1 evőkanál cukor
    4 evőkanál olvasztott margarin
    3 dl tej
    csipet só
    4 tojássárgája
    70 dkg liszt
    olaj a sütéshez
    porcukor a szóráshoz

Elkészítés:

Az élesztőt a cukorral és 1 dl langyos tejjel felfuttatjuk. A keverőtálba tesszük a tojássárgát, kissé megsózzuk, és állandó keverés mellett hozzáadjuk a többi langyos tejet, a 70 dkg lisztet, a megkelt élesztőt és az olvasztott, langyos margarint. Fakanállal alaposan kidolgozzuk, hólyagosra verjük. Az edényt letakarva a tésztát meleg helyen 1 órát kelesztjük.

Lisztezett deszkára borítjuk, kb. 2 cm vastagra nyújtjuk, fánkvágóval kiszaggatjuk, és ismét letakarva kelesztjük fél órát.

Forró, bő olajban kisütjük úgy, hogy amíg az alsó fele sül, az edényt lefedjük, majd miután a fánkokat megfordítottuk, fedő nélkül sütjük tovább. Így lesz szép szalagos.

Vaníliás porcukorral és baracklekvárral ízesíthetjük.

KÁVÉRECEPTEK - ALKOHOL HOZZÁADÁSÁVAL KÉSZÜLT KÁVÉITALOK



CAFÉ ROYAL: egy előre megmelegített kanálba kockacukrot teszünk, konyakot
öntünk rá, meggyújtjuk, majd kis idő múlva, még égve, egy dupla feketébe
csepegtetjük úgy, hogy a kávéban egy-két pillanatig égjen.

DIÓS MOKKAKÁVÉ: minden dupla feketéhez két-három cl diólikőrt keverünk, a
csésze is és a kávé is meleg legyen.

KÁVÉFLIP: anyagszükséglet: egy dupla fekete, egy evőkanál porcukor, egy
tojássárgája, 3 cl konyak és szájjég (kisméretű jégkocka). Shakerben
(keverőedényben) összerázzuk, kiöblösödő pezsgőspohárban szolgáljuk fel, de
előzőleg megszórjuk a tetejét finomra őrölt kávéval.

KÁVÉPUNCS: egy tiszta edényben 2 dupla feketekávét, háromnegyed liter
malagabort (az édes vermut is megfelel) felforralunk, majd levesszük a tűzről,
és előmelegített, fémkeretben elhelyezett, füles poharakban forrón szolgájuk
fel.

LONDONI KÖD: erős feketekávét, vaniliafagylaltot és whiskyt keverünk össze
megfelelő arányban (egy dupla feketéhez 5 dkg fagylaltot, és 5 cl whiskyt kell
számítani).

NÉGUSMOKKA: egy dupla fekete, egy kis adag vaníliafagylalt, 2-3 cl mokkalikőr,
a tetején tejszínhabbal díszítve.

ÖRMÉNY KÁVÉ: a kávéscsésze aljára cukrot teszünk, erre 1-2 cl tiszta szeszt
öntünk, majd meggyújtjuk. A cukor karamellizálódása után a forró kávét
hozzáöntjük, majd lefedjük. Fogyasztása előtt újra 1-2 cl tiszta szeszt öntünk
rá.

PÁRIZSI NÁSZ: egy nagyon erős dupla feketében feloldunk 15 dkg tejcsokoládét,
jól elkeverjük, majd kissé lehűtjük. 3 dkg tejszínhabot és 5 cl konyakot
keverünk hozzá.

PÉCSI FLIP: 4 cl lehűtött kávélikőrhöz 4 cl tojáslikőrt keverünk, majd kevés
tejszínhabbal díszítjük.
 
(Vasárnapi Blikk 1999-04-18) 

KÁVÉRECEPTEK - ALKOHOLMENTES ITALKÜLÖNLEGESSÉGEK

 
A feketekávét mindig forrón kell fogyasztani, hidegen csak akkor, ha a recept
kifejezetten ezt írja elő. 
 
 
ARKADIA KÁVÉ (lengyel különlegesség): a kávéhoz mézet, tetejére tejszínhabot
adunk, amelyet őrölt fahéjjal szórunk meg.

BEDUIN KÁVÉ: kevés vízzel főzött, rövid, dupla fekete, amelybe egy evőkanál
porcukrot teszünk, majd egy üveg Coca-Colát öntünk rá. Hosszú pohárban,
jégkockával hűtve szolgáljuk fel. Igen jóízű, hűsítő ital.

BRÜSSZELI KÁVÉ: kétrészes kerámiaedényben kell elkészíteni. Alsó részében van a
kávéőrlemény, ezen csorog át a forró víz kilúgozva a kávét. A felső részt
levéve, annak fedelét az alsóra tesszük, majd ebből adagoljuk a feketekávét.

BÚR KÁVÉ: a finomra darált kávét tejben megfőzzük, majd leszűrve fogyasztjuk.

CAPPUCHINO: a kevés vízben főzött, aljmentes kávét nyers tejszínnel elkeverjük,
majd kakaóport hintünk rá.

CITROMOS MOKKA: a feketekávéba kevés citromlevet csepegtetünk. A citromlevet
külön kis üvegben vagy kancsóban tesszük a kávé mellé.

CSEH KÁVÉ: a tasakból a kávéőrleményt a csészébe tesszük, és a szükséges forró
vizet ráöntjük. Leülepedés után fogyasztjuk el.

KAISERMELANGE (császárkeverék mexikói módra): egy csésze igen erős feketébe egy
tojássárgát helyezünk, elkeverjük, majd kevés fahéjjal ízesítjük.

KONSUL: feketekávé kevés nyers tejszínnel elkeverve.

ROMÁN MOKKAKÁVÉ: egy erős fekete, egy deka kakaópor és 3 cl tej hozzáadásával
készül.

SZOMÁLI KÁVÉ: a pörkölt kávét megdaráljuk és kevés zsiradékkal együtt
felfőzzük.

ICE CREAM SODA CAFÉ (kávéban kávéfagylalt szódával): egy rövid duplát öntünk
egy 3 dl-es pohárba, majd egyharmad részig szódavizet adunk hozzá és
elkeverjük. 10 dkg kávéfagylaltot és két deka tejszínhabot teszünk a tetejére,
erre pedig kevés, finomra őrölt kávét. Szívószállal kínáljuk.
 
(Vasárnapi Blikk 1999-04-18) 

Barackok recept


20 dkg lágy vajat, 25 dkg porcukorral elkeverünk. Adjunk hozzá 1 egész tojást, 1,5 dl tejet és 8 dkg lisztet, amiben 2 teáskanál sütőport előzőleg elkevertünk.

Ezt a folyékony masszát egy óráig pihentessük a konyhában. (nem hűtőben)

Utána keverjünk hozzá 70 dkg lisztet és kézzel dolgozzuk össze, gyúrjuk tésztává.
Gömbölygessünk kicsi golyókat a tésztából, és sütőpapiros tepsin, forró sütőben süssük világossárgára. Én a golyókat sütés előtt tenyérrel egy kissé lelapítottam. Nagyon vigyázzatok, hogy ne süssétek túl a golyókat, mert akkor utána már száraz lesz a süti. Éppen csak egy kis színt kell kapnia sütéskor.

Ezután a sütőből kivéve, még melegen egy késsel vagy kávéskanállal kivájtam a félgömbök közepét.

A töltelékhez egy fémedényben 20 dkg vajat gőz fölött, 3 egész tojással és 6 dkg cukorral krémmé főzzünk. Adjuk hozzá a kivájt félgömbök közepét, rumot és egy púpos evőkanál baracklekvárt. Színezzük meg kakaóporral. Töltsük be a barackokat és illesszük össze.

A színezéshez a piros és a zöld ételfestéket egy kevés langyos vízben feloldjuk és ecsettel fessük be a barackok egyik oldalát pirosra először pirosra , majd forgassuk azonnal kristálycukorba. Majd ezután a másik felét pedig zöld színűre és szintén cukorba.

Néhány tipp: a félgömbök kivájását fontos, hogy még melegen végezzük! Ha pár el is törik belőle, nem gond, mert jó lesz a töltelékbe.

Nem száraz, finom omlós! Díszítéshez zöld levélkét, vagy szegfűszeget is használhatsz.

Jó étvágyat Mindenkinek!