Pataki tálban sült házikenyér




Gyorskovász hozzávalók:

30 dkg BL55 liszt
2 dkg friss élesztő
1 kávéskanál méz, vagy cukor
2-2,5 dl víz

A lisztet tálba szitáltam, az élesztőt elkevertem a langyos vízben feloldott cukorral, (mézet is használhatunk) és a liszthez adtam, majd fakanállal nokedli sűrűségűre kevertem. Letakarva, meleg helyen hagytam megkelni. Miután jól feljött, már használhattam is.

A kenyértészta hozzávalói:


75 dkg BL55 liszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
1 dkg só
1 dkg élesztő
5-6 dl langyos víz
kovász
1 evőkanál ecet

Elkészítés:

A lisztet tálba szitáltam. A kovászt langyos vízzel feloldottam, amihez hozzámorzsoltam a friss élesztőt és a többi hozzávalóval sima tésztává, dagasztottam. Letakarva duplájára kelesztettem. Miután megkelt, finoman átgyúrtam, és még egyszer megkelesztettem. Az összegyúrt és megkelt tésztából felhasználás előtt kivettem 30 dkg-ot, és befőttes üvegben hűtőbe tettem egy adagot kovásznak a következő sütésig. Az előzőleg vízben beáztatott Pataki tálat sütőpapírral kibéleltem, és a megformázott tésztát szépen belehelyeztem. A tetejét pengével mintáztam. A tálban ismét hagytam majdnem a duplájára kelni, majd langyos vízzel lespricceltem. Rátettem a tál fedelét - azt is sütőpapírral kibélelve - és 230 fokon 40 percig sütöttem. A tál fedelét levéve további 20 perc alatt szép arany barnára sütöttem.

Miután kivettem a sütőből, újra lespricceltem hideg vízzel, és konyharuhával letakarva hagytam kihűlni.

A receptet Rozi székelykonyhájában találtam:
https://rozikonyha2.blogspot.com/2015/01/ha-nincsen-kovaszunk-leghamarabb-azt.html?m=1

Lándzsás útifű szirup készítése házilag


Az útifű leveleit már évszázadok óta felhasználják az indiánok gyógyászati célokra. A lándzsás útifű egy apró, lágyszárú növény, amit gyakran tekintenek gyomként, hiszen szabadon nő szinte mindenütt a világon. Pedig frissen még salátaként is kiváló. A lándzsás útifüvet április végén, május elején, még virágzás előtt szedjük. Figyeljünk rá, hogy ne forgalmas út mentén szedjük, hiszen ez esetben a szennyezett levegő káros anyagait is magába szívja.

Közeli rokonai a széles levelű útifű és a közepes levelű útifű. Mindhárom fajtának jelentős gyógyereje van, de a lándzsás útifű levele a leghatásosabb. Nagymamámtól hallottam, hogy az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti hurut, légúti megbetegedések esetén alkalmazható. Kisgyerek koromban használták még emésztést elősegítő, gyomorégés, székrekedés ellen. A száj-, torok nyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában is. A lándzsás útifű szirup az egyik leghatékonyabb köhögéscsillapító, természetes köptető szer, de remek vértisztító, sőt javítja az emésztést is. Dohányosoknak kifejezetten ajánlott. Az útifűben található tanninok gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal bírnak, így ideális többek között az influenza kezelésére is.

A gyógyszertárakban kapható változat helyett érdemes kipróbálni a házi főzésű szirupot is.

Lándzsás útifű szirup készítése házilag:

Egy lábosban 20 dkg cukrot karamellizáltam, majd felöntöttem 5 dl vízzel. 30 dkg lándzsás útifüvet alaposan megmostam, a víztől lecsöpögtettem, apróra vágtam. Mikor a karamelles víz felfőtt, hozzáadtam az útifüvet, gyenge tűzön fél órán át főztem, majd hagytam kihűlni. A főzetet leszűrtem, jól kinyomkodtam, ezután az útifüves levet a hozzáadott 30 dkg vegyes virágmézzel ismét felforraltam és még 20 percig tovább főztem, majd még melegen tiszta üvegekbe töltöttem. Naponta 3-5 evőkanállal fogyasszunk a lándzsás útifű szirupból. A felbontott üveget hűtőben tároljuk.

A lándzsás útifüvet kiváló tavaszi salátaként is beiktathatjuk az étrendünkbe, gyermekláncfű, százszorszép, medvehagyma, cickafark és csalán tisztára mosott leveleinek hozzáadásával. A leveleket apróra vágjuk, 2 kanál balzsamecetből, 1 kanál olívaolajból, 2 kanál tejszínből, csipet cukor, kevés sóból salátaöntetet készítünk és a salátakeverékre öntjük.

Régen többféle bőrproblémára, borogatásként szúnyog és méhcsípésekre, kiütésekre, pattanásokra is alkalmazták a jó közérzet eléréséhez a lándzsás útifű levelét. Érdemes kipróbálni légúti, emésztési problémáktól kezdve a bőrgondokon és menstruációs zavarokon át az arthritisig ezt a sokoldalú gyógynövényt.

Húsvéti fonott kalács




Hozzávalók:

• 50 dkg liszt
• 10 dkg vaj
• 5 dkg mazsola
• 3 dl tej
• 2 dkg élesztő
• 2 tojás
• 2 evőkanál kristálycukor
• csipet só


Az élesztőt fél deci langyos, picit cukros tejben futtasd fel. Dolgozd össze a liszttel, a cukorral, a maradék langyos tejjel, a vajjal, egy tojással és csipetnyi sóval. Add hozzá a mazsolát is, és gyúrd össze.

A tészta akkor jó, ha sima. Szórd meg a tetejét vékonyan liszttel, konyharuhával takard le, majd hagyd megkelni. Lisztezett deszkán oszd három egyenlő részre a tésztát, és sodord őket a tepsi hosszára.

Fond össze őket, a tetejét kend meg a megmaradt, felvert tojással, és hagyd még újabb 20 percet pihenni. Ha megkelt, megint kend be, és előmelegített sütőben süsd meg.
.
Kellemes húsvéti ünnepeket!

Vastag mákos sütemény, avagy mire jó a cseréptál?


Férjem édesanyjától kaptam néhány évtizeddel ezelőtt egy 30 cm átmérőjű, 5 cm-es edényfalú, mázas cseréptálat. Azóta ez a kedvenc sütőedényem. Lehet benne sütni rakott zöldségeket, vagy húsos egytálételeket sütőben, de kiválóan alkalmas bármilyen sütemény elkészítéséhez is. A formája miatt talán néhányan idegenkednének tőle, szerintem meg nem lényeges, hogy csak kerek sütemények készíthetők benne. Kis ügyeskedéssel ugyanúgy szeletelhető, mintha hagyományos tepsiben készültek volna. Ami miatt nagyon szeretem, hogy egyenletesen sül benne minden.

A napokban az interneten találtam egy szuper, vastag mákos sütemény receptet, legutóbb ezt sütöttem benne, amihez a hozzávalók mennyiségét átdolgoztam az én cseréptálam méretéhez. Ez a receptet találod az alábbiakban.


Hozzávalók:

a tésztához:
40 dkg liszt,
1/2 csomag sütőpor,
15 dkg porcukor,
15 dkg vaj,
2 tojássárgája,
3 evőkanál tejföl

a töltelékhez:
2 dl házi sárgabaracklekvár,
10 dkg vaj,
20 dkg porcukor,
30 dkg darált mák,
15 dkg liszt,
1/2 csomag sütőpor,
fél citrom reszelt héja
2 tojásfehérje,
2 dl tej

a mázhoz:
1 dl víz,
20 dkg cukor,
2 evőkanál hagyományos kakaópor,
5 dkg vaj

Elkészítése:

Egy műanyagtálba szitáltam a sütőporral elkevert lisztet, beleszitáltam a porcukrot, és hozzáadtam az összedarabolt vajat. Az egészet a tenyereim között összemorzsoltam, majd a tojássárgáját és a tejfölt hozzáadva könnyű tésztát készítettem, amit addig gyúrtam, amíg a tészta levált a kezemről. A tésztából ezután 2 cipót formáztam, és a sütőt előmelegítettem 180 fokra. Az egyik cipóból a sütőtál méretének megfelelő lapot nyújtottam, majd nyújtófára tekerve a kivajazott tálba helyeztem, és megkentem a baracklekvárral.

Ezután elkészítettem a tölteléket. A darabolt vajat összekevertem a porcukorral morzsás állagúra, hozzáadtam a darált mákot, a citrom reszelt héját, a sütőporral elkevert lisztet, majd a tejjel lazára kevertem. Végül óvatosan belekevertem a tojásfehérjéből felvert kemény habot is. A tölteléket a barackos lapon egyenletesen elosztottam. A tészta másik felét is kinyújtottam a sütő méretének megfelelően, és befedtem vele a máktölteléket. Tetejét villával megszurkáltam, hogy a keletkező gőz távozni tudjon, majd az előmelegített sütőben fél óra alatt készre sütöttem.

A sütőből kivéve hagytam teljesen kihűlni.

A mázhoz egy lábasban elkevertem a vizet a cukorral, és a kakaóporral, majd addig fűztem, amíg besűrűsödött. Mikor elkészült, hozzáadtam a vajat, és még melegen a kihűlt tésztára öntöttem, elsimítottam. A máz megdermedése után meleg késsel szeletekre vágva tálaltam.

Gyömbéres cukkini ragu, főtt kölessel



Hozzávalók:

4 evőkanál olíva olaj
1/2 kg salátacukkini
2 fej vöröshagyma
3 nagyobb hámozott paradicsom
5 dkg gyömbér
3 gerezd fokhagyma
1 chili paprika

bors

körethez:

15 dkg hántolt köles
kb 3 dl víz
1 evőkanál olaj
apróra vágott petrezselyem ízlés szerint


Elkészítés:

A hagymát megpucoljuk, kis kockákra vágjuk. A cukkinit megmossuk, nagyobb kockákra vágjuk. A fokhagymákat is megtisztítjuk és finomra reszeljük. A serpenyőt előmelegítjük, felmelegítjük benne az olajat, és a hagymát megfonnyasztjuk rajta. Hozzáadjuk a lereszelt gyömbért, és karamellizáljuk. Beledobjuk a kockákra vágott paradicsomot, a fokhagymát, chili paprikát és megpároljuk, majd végül a nagyobb kockára vágott cukkinit. Addig kevergetjük, hogy még éppen roppanós maradjon a cukkini. Sóval, borssal ízesítjük, tálalásig félre tesszük.

Alaposan átmossuk a kölest, majd egy evőkanál olajon megfuttatjuk az apróra vágott petrezselyemmel. Felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel és megsózzuk. Fedő alatt alacsony lángon addig pároljuk, amíg a köles a teljes vízmennyiséget felszívja, és a szemek megpuhulnak. (15-20 perc)
A petrezselymes kölest a raguval tálaljuk.

Mama húslevese házi csigatésztával, lúdgégével

Mostanában gyakran kísérletezek a konyhában. Szeretek főzni, szeretek új ízeket, új ételeket kipróbálni. De legalább úgy szeretem a hagyományos ételeket is. Szóval mindegy, hogy mi, csak kaja legyen! Nagy kedvencem a húsleves, amit képes lennék naponta három étkezésnél is elfogyasztani. Soha nem unnám meg! A családom leginkább valamilyen tészta betéttel szereti, én azonban nem kedvelem a bolti levestésztákat, ezért - ha kedvükben akarok járni - ilyenkor grízgaluskával tálalom. Egy hétvégi húsleves főzés alkalmával, hirtelen felindulásomban - hogy ne a kissé már unalmas grízgaluska legyen a levesben - eszembe jutott a gyerekkorom. Nagymamám, és anyukám finom házi húslevese, csigatésztával. Hát persze! Ki ne emlékezne a mama húslevesére?



Az Alföldön ünnepi ételek, lakodalmak alkalmával soha nem maradhatott el a húsleves sodrott csigatésztával. Engem mindig meggyógyított, ha beteg voltam. Torokfájás, gyomorrontás? Ugye, emlékszel te is? Egy jó forró húsleves, amit a mama főzött, és néhány nap múlva már sehol sem volt a betegség. A kedvencem galambhúsból készült. Azért tartottuk őket a japán csirkékkel, és csirkékkel együtt, hogy mindig legyen a háznál levesnek való. Sajnos már elég ritkán lehet kapni galambhúst. Pedig szerintem abból, és a gyöngytyúkból lehet a legízletesebb húslevest főzni.

Gyerekkori emlékeimben él, amikor anyukám megfőzte az isteni finom galambhúslevest a félbe vágott galambokból, és a levesből kiszedve a főtt húst kirántotta. Krumplipürével, vagy sült krumplival királyi ebédet varázsolt a családnak. Talán emiatt is szeretem annyira a húslevest, mert a gyerekkoromra emlékeztet. Gyönyörű sárga gyöngyök úsztak a leves tetején, tele finom zöldségekkel, mennyei volt. Jól eső érzés, amikor a kislányom - aki már harminc éves - megkér rá, hogy főzzek egy finom húslevest, mert az enyém az igazi. És én tudom, a mama levese tényleg az igazi! Mostanában leginkább pulykanyakból főzöm, mert ízletes, és húsban is gazdag levest készíthetek belőle.

Ez a poszt most a csigatészta, vagy más nevén lúdgége készítése révén íródott. Ennek készítését írom le, hogy megmaradjon az utókornak, és a kedvenc ételeimmel, italaimmal, süteményeimmel együtt majd kislányom is megtalálja, ha az unokám megkéri egy gyógyító húsleves elkészítésére.

Húsleves hozzávalók:

1 kg pulykanyak, vagy bármilyen vegyes, csontos hús
30 dkg sárgarépa
30 dkg gyökér
20 dkg zellergumó
1-2 szem krumpli
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
paradicsom, paprika
zellerlevél, petrezselyem
bors, só ízlés szerint

A húst a megtisztított, és félbe vágott zöldségekkel, többi hozzávalóval lábasba tesszük, annyi vízzel felengedjük, hogy ellepje. Lassú tűzön 1-1,5 óra alatt puhára főzzük. Az elfőtt vizet pótoljuk. Mikor kész, leszűrjük, és a húst a zöldségekkel vagy külön tálban tálaljuk, vagy visszatesszük a lébe, és apróra vágott petrezselyemmel szórjuk meg.

Levesbetétként cérnametéltet, csigatésztát, vagy grízgaluskát adhatunk hozzá, amit külön sós vízben főzünk ki, hogy ne igya fel a hús levét.

Első próbálkozásom a csigatészta készítéssel
Hosszú-hosszú évek óta nem készítettem házi tésztát. Lusta, vagy inkább kényelmes háziasszonyként mindig bolti tésztát vettem és azt tettem a levesbe - ha tettem. Most azonban kedvet kaptam, hogy kipróbáljam a saját, házi készítésű csigatésztámat. A konyhaszekrény fiókjában lapult már évtizedek óta nagymamám csigakészítő eszköze - amit még az ő édesanyjától örökölt - és én mindig csak nézegettem, hogy egyszer majd biztos jó hasznát veszem. Most jött el az ideje! Szegény, kissé már rozoga, de a célnak tökéletesen megfelel. Egy bordázott anyag, ami nádból készült, (kézzel) valamikor szövőszékhez tartozó elnyűtt borda darabja volt, és egy kötőtűhöz hasonló pálcika, a sodró. Utoljára gyerekkoromban használtam. Nagymamámnak segítettem, amikor csigatésztát készített a vasárnapi ebédhez. Emlékszem, akkor esetlenül tekergettem a kis kockára vágott tésztát, és sodortam a nádon.

Most bátran elővettem a fiók mélyéről, és emlékeimet felidézendő, megnéztem az interneten néhány videót, hogy hogyan is kell használni. Azóta már második alkalommal használtam, mert az élmény, amit a házi készítésű tészta adott, az felülmúlhatatlan. Egészen más íze van, mint a boltinak! Első alkalommal kissé elnagyoltam a csigucikat, ezért muszáj volt újra kipróbálnom, hogy gyakoroljak, és csinos kis tésztákat készítsek. Második alkalommal már egész formás és egyenletes lett az alkotásom. Meg is mutatom a fotón a végeredményt.



Házi csigatészta (lúdgége) hozzávalók:

1 egész tojás
1 mokkáskanálnyi só
annyi liszt, hogy könnyen gyúrható tésztát kapjunk

Az elkészült tésztát letakarjuk, és fél órát pihentetjük, hogy könnyen nyújtható legyen. Sodrófával, lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, és kb. 1 cm széles csíkokra vágjuk. A csíkokból a kezünkben egy darabot feltekerünk az orsóra, majd a bordán megsodorjuk, és azzal a mozdulattal letépjük, hogy ezáltal apró, bordázott csigává váljanak. Egyes videókon láttam, - és régen nagymamám is így készítette - hogy a vékonyra nyújtott tésztát szögletesre vágják, amiből egy-egy csigatésztát sodornak. Az előbbi - szalagos - verziót kényelmesebbnek tartottam, és így is gondolom, mert kipróbáltam. A tésztát letakarva tartjuk, hogy ne száradjon ki gyorsan, mert akkor törik, nem lehet sodorni. Ki kell tapasztalni, hogy mennyire legyen szikkadt, mert az sem jó, ha túl lágy. Egy tojásból kb 4-6 főre készíthetünk levesbetétet. Ha van kedved, több tojásból is elkészítheted, és megszárítva, celofánba téve felhasználhatod az ünnepi levesbe. Arra ügyelj, hogy egyszerre ne gyúrj be sok tésztát, mert hamar kiszáradhat.

Arra is figyelj, hogy ne hagyd őrizetlenül az elkészül tésztát, mert úgy jársz, mint én. A macskuszom felét bekebelezte a konyhapulton száradó tésztának, mire észrevettem. :) :) :)



Gyömbérbor házilag

Szeretek kipróbálni új dolgokat, érdekel, amit házilag is el lehet készíteni. Még akkor is, ha nem kerül kevesebbe, mint megvenni az üzletben. Csak azért, mert kíváncsi vagyok rá, hogy nekem sikerül-e olyat, vagy hasonlót elkészíteni. Nemrégiben egy céges bulin beszélgettünk a munkatársaimmal egy finom házi diópálinka kóstolása közben, hogy ki, milyen ital elkészítésével próbálkozott már otthon, és milyen sikerrel járt. Sok-sok évvel ezelőtt próbálkoztam már házi sörrel, amit nagyon sajnálok, hogy akkor nem írtam le a receptjét, mert nagy sikert aratott. Most olyan újdonságot hallottam, hogy martinit is lehet házilag előállítani. Utánanéztem az interneten, találtam is több receptet, ezért úgy gondoltam, hogy kipróbálom. Ahogy böngésztem, sokféle ital receptjére leltem. Így bukkantam rá a házi bodzavirág bor, az Európában állítólag sehol nem kapható, aranyárban mérhető házi gyömbérbor, és a házi sör receptjére. Olvastam, hogy minden gyümölcsből, amiből lekvárt készíthetünk, abból italt is. :)

Elsőként a gyömbérbort készítettem el. A receptjét azért írom itt le, hogy máskor, ha kedvet kapok hozzá, ne kelljen keresgélnem.



Hozzávalók:

30 dkg gyömbér
2 db narancs
2 db citrom
25 dkg datolya
1,5 kg cukor
1 dkg élesztő
4,5 l víz

A citrusokat alaposan megmossuk, héjával együtt apróra vágjuk, majd egy üvegtálba tesszük a felaprított datolyával, és rámorzsoljuk az élesztőt. Ezután 20 dkg cukrot karamellizálunk, és felöntjük a vízzel. Beletesszük a maradék cukrot, felforraljuk, majd fél órán át főzzük az alaposan összezúzott gyömbérrel együtt (én húsklopfolóval rávertem párat) Mikor kész, hűlni hagyjuk egy kicsit, hogy az élesztőt ne forrázzuk le, és ráöntjük a gyümölcsökre. Összekeverjük és hagyjuk kihűlni. Amikor elkezd forrni, egy kotyogóval ellátott 5 literes üvegbe töltjük és hagyjuk teljesen kiforrni. Ez kb. 2-4 hónapot vesz igénybe, attól függően, hogy milyen hőmérsékletű helyre tesszük. Nekem ez 2 hónapig tartott 18-20 fokos hőmérsékleten. Ezután többször átfejtettem a seprőtől, míg átlátszó, tiszta bort kaptam. A végeredmény kb. 4 liter lett, amit elosztva, felcímkézett üvegekbe töltöttem. A gyömbérbor távol-keleten népszerű ital, finom, édes bor, amit használhatunk ételekhez, vagy pácokhoz adva, de csak úgy egyszerűen elkortyolgathatjuk, mint különleges, ritka ínyencséget.

Engem teljesen elbűvölt a gyömbérbor fantasztikusan fűszeres, kissé csípős íze!

Az így elkészült gyömbérborunk kitűnő alapanyag a Whiskey Mac koktélhoz, ami akár karácsonyi vendégváróként is megállja a helyét.

4,5 cl skót whisky
4,5 cl gyömbérbor

Egy csőpoharat félig megtöltünk jéggel, majd beletöltjük a whiskyt és a gyömbérbort. Az egészet alaposan elkeverjük, majd kínálhatjuk is az italt.