Lecsó télire tartósítószer nélkül

Minden nyáron spájzolok a fagyasztóba néhány kiló paprikát, és paradicsomot. Most úgy adódott, hogy nagyon kevés helyem van a mélyhűtőben, ezért valamilyen más módot kellett kitalálnom, hogy legyen télen is lecsó alapanyagom. Nem is feltétlenül azért, hogy lecsót készítsek, hanem azért, mert egy jó csirkepörkölthöz alap a lecsó, de bármilyen levest feldobhatunk ezzel a paprika, paradicsom, hagyma combóval. A lecsó akkor az igazi, ha minél többféle paprika roppan benne. A receptben tévét, kápiát és hegyes erőst használtam. Ha hosszabb időre kerül a kamra polcára, akkor érdemes a betöltött üvegek tetejére 1-2 evőkanálnyi olajat, vagy zsírt tenni, mivel az megakadályozza, hogy levegőt kapjon a lecsó, így gond nélkül eláll.

Hozzávalók:

1 kg hagyma

1 kg tévépaprika

50 dkg kápia paprika

50 dkg hegyes erős paprika

1 kg paradicsom

1 ek fűszerpaprika

só és bors ízlés szerint

kevés zsír

Elkészítés:

A hagymát megpucoltam, majd az összes zöldséget alaposan megmostam, és felvágtam. Ízlés szerint vághatod a hagymát kockára, a paprikát karikára, vagy hosszában.

A zsírt felhevítettem, majd rádobtam a hagymát, és elkezdtem dinsztelni. Körülbelül 5 perc után rádobtam a többi zöldséget és a fűszereket, és 30-35 percig főztem. (Ha szükségesnek érezzük, kevés vizet is öntsünk a zöldségek alá.)

Legvégén a lecsót tiszta üvegekbe töltöttem, rázártam a tetejét, és a feje tetejére állítottam az üveget 5 percre. Ezután száraz dunsztban hagytam kihűlni, és sötét, hűvös helyen tárolom. Felbontás után a hűtőben tartom.

Ételízesítő recept házilag, sóval tartósítva

Nyáron sokféle gyümölcshöz, zöldségféléhez hozzájutunk, aminek a beszerzése télen nagyon költséges, - és egyre drágább - ezért igyekszem minden évben valamilyen tartósítással üvegbe rakni a nyári ízeket. Azt érdemes tudni, hogy nem szeretem a tartósító szereket, előnyben részesítem a természetes úton való tartósítást. Sóval, főzéssel, fermentálással, szárítással, aszalással pl. Most éppen néhány üveg ételízesítőt tettem el, ha télen bármilyen levest szeretnék főzni, - és éppen nincs itthon zöldségem - akkor is legyen kéznél hozzávaló. Már ki is próbáltam, mert maradt annyi, ami nem lett volna elég megtölteni egy teljes üveget. Van egy gömb alakú teaszűrőm, ebbe rakom az ételízesítőt, így nem kell leszűrni fogyasztáshoz, de, ha nem zavar, hogy apró zöldségdarabok úszkálnak a levesben, akár benne is hagyhatod. Bármilyen leveshez felhasználható. 1 liter vízhez 3 csapott evőkanál ételízesítőt tettem, ügyelve arra, hogy már további sót ne adjak hozzá, nekem így lett ízletes. De azért érdemes először kevesebb adaggal próbálkozni és közben kóstolgatni, mert mindenkinek más az ízlése.

Itt a recept és az elkészítési mód:

Hozzávalók:

100 dkg sárgarépa
100 dkg fehérrépa
40 dkg zellergumó
25 dkg karalábé
30 dkg kelkáposzta
30 dkg karfiol
50 dkg paradicsom
25 dkg paprika (ha szereted a csípőset, ennek egy része lehet tv és csípős vegyesen)
25 dkg kápia paprika
1 csokor petrezselyemzöld
1 csokor zellerzöld
60 dkg vöröshagyma
4 fej fokhagyma
50 dkg só
1 ek lestyán
1 ek borsikafű

Nekem az összes lemérve 5,5 kg volt ledarálva.

Elkészítés:

A hozzávalókat megtisztítottam, és egy apró lyukú elektromos húsdarálóval ledaráltam. Jól összekevertem, beleszórtam a szárított lestyánt és borsikafüvet, valamint a sót. Üvegekbe töltöttem, és lezártam. Felhasználásig, a befőttek és lekvárok mellett tárolható, akár 1 évig is. Ha egy üveget megbontunk, amíg el nem fogy, hűtőben tároljuk. Ilyenkor önthetünk a tetejére egy kis olajat, ami elzárja a levegőt, és tovább eltartható. Minden olyan ételbe ugyanúgy használható, mint a bolti ételízesítők, csak az ételek sózásánál figyelembe kell venni a saját sótartalmát! Az összetevők arányán mindenki saját ízlésének megfelelően változtathat, akár kihagyhat, vagy hozzátehet. A lényeg az, hogy a zöldségek legalább 10 %-a só legyen, mert ez tartósítja.




Ez most nem ételrecept, de egy-egy finom étel elkészítéséhez nélkülözhetetlen egy jó grillező!

Ma lecseréltem a régi AEG grillezőmet egy új, OneConcept All-You-Can-Eat, 42 literes, dupla (kétkamrás) minisütőre grillező lemezzel. Szegény AEG, már 40 évet szolgált, - nagyon szerettem - de legutóbb kigyulladt benne a fűtőszál, menthetetlen és veszélyes lett. 


Neten kinéztem egy szuper terméket, nyári akcióban féláron meg is rendeltem. Megrendelés után 2 nappal, déli fél 1-kor meghozta a futár, egyenesen Berlinből. Éjfélkor küldték az emailt, - amit reggel olvastam - hogy dél körül érkezik a szállítmány (biztos az "óriási" időeltolódás miatt értesítettek ekkor :) ) Reggel gyors átszervezése a napomnak, hogy tudjam fogadni, végül sok telefonálás után sikerült megoldani a helyettesítésemet. Termék időben megérkezett, a dobozt sértetlenül átvettem, kifizettem, futár elrobogott. Kicsomagoltam. Kívül 2 erős kartondoboz, belül hungarocell, ragasztószalagok, karton kitámasztók, polietilén csomagolóanyagok. Első csalódásom: magyar használati utasítás egy szál se, de még más nyelvű se, csak egy rövid német/angol/olasz ismertető a méretekről és az űrtartalomról - amit eddig is tudtam - és, ha ki akarom dobni, akkor veszélyes hulladékként kezeljem!


De a fenébe! Hiányzik egy alkatrész, a forgónyárs, ami nélkül nem grillező a grillsütő. Átforgattam újra a csomagolóanyagot, sehol a nyárs. Egyből írtam emailt az eladónak, hogy vagy azonnal küldenek alkatrészt, vagy vigyék innen a fenébe ezt a vacakot, (persze udvariasabban) mert így használhatatlan. Közben találtam telefonszámot is a weboldalukon, és felhívtam azt is, hogy személyesen elmondjam a panaszomat. Azt mondták, nincs sajnos alkatrész, külön nem tudnak küldeni, csomagoljam be, küldjem vissza, és küldenek másikat, kb. 3-4 hét múlva. Rendben, visszaküldöm, kérek cserét. Persze címet elfelejtettek megadni, hová küldjem, ezért újra hívtam őket. Nagyon udvarias operátor megnyugtatott, hogy a weboldalukon tudok reklamálni, a válasz emailben megkapom a pontos címet is. OK, reklamáltam, és úgy döntöttem, mégsem várok ilyen hosszú ideig az új termékre, elállok a vásárlástól, kérem vissza a pénzemet. Emiatt újra telefonáltam, mert nem volt lehetőség megadni, hová kérem a pénz visszautalását. Ekkor tudatták velem, majd 3-4 hét múlva tudják utalni, azután, ha én visszaküldöm a terméket, amit visszaszállítanak Németországba, és amikor ez lezajlik, utalják a pénzemet, a visszaszállítás költségével együtt.

Bosszúsan, csalódottan, és szomorúan nekiálltam becsomagolni a sütőt, olyan precízen, ahogy kaptam. Azon gondolkodtam, hogy a szarba' adom én ezt fel postán, kézben, gyalog hogy viszem el odáig, olyan kurva nehéz. 12 kiló, és sehol nem lehet megfogni, akkora a doboz. Már az utolsó alkatrész csomagolása volt hátra, mikor koppant valami a földön. Meg én is, mert ez volt a hiányzó alkatrész! Úgy eldugták a sok csomagolóanyagba, hogy eddig nem került elő, pedig mindent átforgattam előtte. Na, akkor megint telefon, hogy mégsem küldöm vissza, bocsánatot kérek, - reklamáció alaptalan volt - és ők se küldjék vissza, mert minden happy, megvan a forgónyárs.

Akkor újra kicsomagoltam, persze vigyázva a csomagolóanyagra, mert még ki nem próbáltam, - most már fenntartással voltam - ha nem működik, akkor mégis visszaküldöm. Ezek után a helyére tettem, elmosogattam, leégettem róla a bevonóanyagot. Ez volt az első használat. Zabszem a hátsómban, hogy bírja-e a 2350 Wattot a 16 Amperes villanyhálózatom, mert még az is necces volt, de bírja. Fűtés már van, felső kamra működik, szelet kenyér szépen, és finom roppanósra megpirult. Hurrá!

Akkor tegyünk egy próbát, nézzük meg a forgónyársat, hogy szuperál. Mert, ha nem forog, akkor megy vissza a sütő a szülőhazájába! OK, de nincs itthon egész csirkém, viszont van egy nagyméretű burgonya, próba azzal. Rátűzöm a grillnyársra, küzdök vele, hogy átmenjen a krumplin, - épp arra gondoltam, hogy csak óvatosan, mert a nyárs villája  olyan éles és hegyes, mint egy kés, nehogy megsértsen (hát, azért nyárs, mert felnyársal) - majd egy gyors mozdulattal a krumpli rácsusszant, a nyárs hegye meg döff az ujjamba, jó mélyen. Dőlt belőle a vér, de nagyon sok, és sokáig.


Hát, feláldoztam két kispohár házipálinkát miatta. Egyiket azért, mert abba dugtam az ujjamat, hogy fertőtlenítsem, a másikat meg az ijedtségre. :D Sajnos a fertőtlenítős csupa vörös lett a vértől, így ki kellett önteni. :( El is állt a vérzés jó sok idő után, akkor elő az elsősegély dobozt, bekötöztem. Most dolgozni nem tudok, mert 10 ujjal gépelek, és 1 kiesett. :D Szóval krumpli előkészítve, mehet a sütőbe. Van rajta alsó, felső, alsó-felső sütés, gondoltam uccu neki, alsó-felső sütés, - érje mindenhol egyformán - aztán nyomassa a grill krumplit nekem. De a nyárs nem forog, meg se mozdul. Semerre. Megvártam, hogy kihűljön, kézzel megforgattam, úgy forog, csak automatán nem. Csak áll, és pirul, de nem egyformán. Mégsem ülhetek mellette mint egy ősember, hogy végig forgassam. :O

Viszont az agyam ismét forog, hogy fogom ezt visszaküldeni, mikor már használtam, de hibás, nem működik, és nehéz, és messze a posta. Már láttam magam előtt, ahogy fél kézzel elmosogatok, és újra becsomagolok. :)

Gondoltam teszek még egy próbát, hagyom a fenébe a forgónyársat, - mit akarok féláron, nem elég, ha fele funkció működik? - és a tepsiben grillezek. Elővettem a mélyhűtőből a bepácolt csirkeszárnyakat, és benyomtam a sütőbe 60 fokra. Szuper! Olvasztás funkció is működik. Visszaraktam a krumplit a nyárson, minden tök jól működik, de a nyárs továbbra sem forog, :( alsó-felső sütésen. Nagyon bosszantott, ezért elkezdtem kapcsolgatni, mert használati utasítás az nincs... Csak alsó sütés, katt, csak felső sütés katt... éssssss, ekkor beindult a nyárs, forog!!!


Este fél 7 van. Most minden tökéletesen működik, minden alkatrész megvan, a sütő hibátlan, és nemsokára kész lesz a grillezett csirkeszárnyak, a krumpli pedig már meg is sült. Olyan isteni grillezős illat van a lakásban, hogy szerintem még a szomszédoknak is csorog a nyála. Még a sütő tetején lévő barbecue sütőt akarom  kipróbálni, - ez már csak hab a tortán - és mehet a grillezés éjjel, nappal! Azt hiszem, imádni fogom. <3 Csak az a nyamvadt használati utasítás... csak az hiányzik! ;)

Japán Hokaido kenyér tangzhong-gal



A japánok nem nagy kenyérevők, viszont, ha valamibe belevágnak, azt a tökéletességig fejlesztik. Így született meg ez a szendvicskenyér, a Japán Hokkaido kenyér tangzhong-gal (shokupen) is. Lágy, pihe-puha a bélzete, tovább eláll, mint a hagyományos kenyér, és több vizet adhatunk hozzá, így hidratáltabb kenyeret süthetünk. Nagyon egyszerű az elkészítése.

Először a tangzhong-ot készítjük el.

Ez egy liszt és víz (vagy tej) 1:5 arányú keverékéből álló massza, "vizesrántás". Ez adja a kenyér lágyságát. A liszt mennyiségét növelve, nagyobb kenyeret is süthetsz, a tangzhong 1:5 arányra figyelj mindig!

Én egy fél kilós kenyeret sütöttem, lásd a hozzávalókat:

tangzhonghoz: 3 dkg BL 80-as kenyérliszt, 1,5 dl víz

A lisztet csomómentesre kevertem a vízzel, és lassú tűzön 65 C fokosra hevítettem folyamatos kevergetés mellett. Nem kell nagy faxni a hőmérőzésnek, amikor már zseléssé válik a massza, és a lábas aljára csíkot tudunk húzni a keverőkanállal, kész is. Vigyázz, hogy ne bőrösödjön be a teteje, és figyelj arra is, hogy ne főjön! Mikor kész, félre tesszük, teljesen kihűtjük.

Kenyerünk további hozzávalói:

40 dkg BL 80-as kenyérliszt,
2-2,5 dl langyos víz, vagy tej (mennyisége a liszttől függ, ezért fokozatosan adagoljuk)
1,5 dkg friss élesztő, vagy 6 gr porélesztő (helyettesítheted kovásszal is)
csipet cukor az élesztő felfuttatásához
1 csapott evőkanál himalája só
2 dkg vaj (vagy liba-kacsa-tyúk zsír)

A vízből kiveszünk egy pohárba 0,5 dl-t, beletesszük a csipet cukrot, és az élesztőt. Félre tesszük, és megvárjuk, hogy felfusson.

Ezután a keverőtálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a kihűlt tangzhong-ot, és az összes hozzávalót, kivéve a vajat. Géppel, közepes fokozaton 5-10 perc alatt simára keverjük. Végül hozzáadjuk a vajat, és ezzel is keverjük még 5-7 percig. Kézzel cipót formázunk belőle, és olajjal vékonyan kikent kelesztőtálba tesszük, frissen tartó fóliával befedjük, majd 60 percig - kétszeresére - kelesztjük. Ha megkelt, kivesszük a tálból, és gyúródeszkán cipót formázunk belőle, virgoljuk. Sütőpapírral bélelt jénaiba tesszük, rárakjuk a fóliát, és további 60 percig kelesztjük.

Közben a sütőnket 230 fokra melegítjük, és alulra egy üres lábost teszünk forrósodni.

Mikor megkelt a tésztánk, a tetejét pengével bevágjuk, mintázzuk ízlés szerint, és bevetjük a sütőbe. Az alulra helyezett forró lábosba kb. 0,5-1 dl vizet öntünk, hogy a sütéshez biztosítsuk a gőzt. Kb. 30 perc múlva kivesszük kenyerünket a jénaiból, kicsit megspricceljük vízzel, és visszatesszük a sütőbe, a rácsra, hogy az alja is szép ropogósra süljön, és visszavesszük a hőt 180-190 fokra. Így sütjük még kb. 10-15 percig, attól függően, hogy sültebb, vagy világosabb kenyeret szeretnél.

Ha elkészült a kenyerünk, kivesszük a sütőből, a tetejét vízzel kissé megspricceljük, és rácson hagyjuk kihűlni. Ezután lehet szeletelni.

Nagyon finom, lágy kenyeret kapunk.

Kicsit kevesebb sóval, és több cukorral, a vizet tejjel helyettesítve, egy felvert egész tojást hozzáadva isteni finom foszlós kalácsot süthetünk a fent leírt módon.


Házi kovászos császárzsemle

házi kovászos császárzsemle


Hozzávalók 6-8 db császárzsemléhez

350 g BL80 búzakenyérliszt
100 ml langyos víz
150 ml langyos tej
150 g kovász (a kovász készítését itt találod)
30 g vaj
1 tk só

szóráshoz:
lenmag, zabpehely, napraforgómag, szezámmag stb.

A dagasztótálban összeállítom a tésztát.

3-4 órán keresztül hagyom duplájára kelni.

Ha megkelt, 6-8 részre osztom, és kis cipókat formálok belőle.

Egy óra pihentetés után megformázom.

Könnyen megsodrom, majd laza csomót kötök a közepére, és a két végét körbefonom a kör alakú tésztán. Nézd meg ezt a videót, így csináltam!



Pihentetem egy órát, majd 230 fokos sütőben, 25-30 perc alatt készre sütöm. Sütés előtt vízzel lespriccelem, megszórom gazdagon magvakkal.

A sütőből kivéve ismét lespriccelem kevés vízzel, és ha kihűlt, fogyasztásra kész.

Kovászos tejes kifli

Kovászos tejes kifli
(RG konyhájából)
Itt a link:
https://youtu.be/rAR5wRtuSok

kovász (200g összesen):

25 g kovászmag (itt találod az anyakovász készítését)
80 ml langyos víz
1 kk méz (7gr)
100 g BL55 liszt
kb 8 óra alatt összeérleljük

a tészta:

200 gr frissített kovász
600 gr BL55 liszt
350 ml langyos tej
15 gr vaj v. margarin
12 gr cukor
10 gr só

Átszitálom a lisztet, hozzáöntöm a tejet, és lazán, kicsit összegyúrom, 30 percig pihentetem. Hozzáadok 200 gr-ot a kovászból, a margarint, a cukrot, majd lassan összedagasztom, és hozzáteszem a sót, ezután még dagasztom. Kb. 1 órát pihentetem, majd olajos kézzel áthajtom, és még legalább 2 órát pihentetem. 75 gr-os darabkákra osztom, (kb 15 db) és gombócokat formálok belőle. Vékonyan megolajozom a tetejét, folpackkal befedem és hagyom pihenni 30 - 60 percig. Belisztezem enyhén a gombócokat és megformázom a kifliket a következő módon: sodrófával föl-le irányban vékonyra nyújtom, majd kifelé irányuló mozdulatokkal, fentről kezdve, felsodrom a tésztát kifli alakúra. Tepsiben, folpackkal letakarva 2 órát kelesztem. Vízzel alaposan lespriccelem, egész köménymaggal, és darabos sóval vagy szezámmaggal megszórom a tetejét. 220 fokos sütőben, légkeveréssel, gőzzel telített sütőbe teszem, 15 perc alatt készre sütöm. Kicsit lespriccelem vízzel és rácson kihűtöm.

elkészült a kovászos vajas kiflim


Kovászos kenyér

Kovászos kenyér
(Borbás Marcsi konyhájából)
Itt a link:
https://youtu.be/-Gj2J6KG5qw

kovászos kenyér felvágva
Hozzávalók:
3,5 dl víz
45 dkg kenyérliszt
5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
15 dkg érett kovász (nézd meg itt, hogy készült az anyakovászom)
2 csapott teáskanál só



Munkafolyamat:

- a liszthez hozzáadok 3,4 dl vizet (1 óra autolízis - liszt+víz)
- utána 5 perc dagasztás kovásszal együtt (deszkára csapkodva, húzva, 90 fokonként fordítva)
- 30 perc pihentetés
- még 5 perc dagasztás sóval + a maradék (kb 2-3 evőkanál) vízzel
- pihentetés, közben 3X 30-40 percenként hajtás
- utolsó hajtás után 1 óra pihentetés, majd előformázás
-15-20 perc pihentetés után formázás
- szakajtóban kelesztés: szobahőn 2-3 óra, hűtőben 12-14 óra
- tetejét borotva pengével megvágjuk, ízlés szerint díszítjük, hogy ne önállóan repedjen sülés közben
- sütés forró (230 fokra előmelegített) vaslábasban 230 fokon fedő alatt 35-40 perc (lehet jénai edényben, pataki tálban stb.)
- a sütőbe teszek mellé kis tálban vizet, hogy gőzben süljön a kenyerem
- fedő nélkül még 5-10 perc

a kovász átalakulása

így készült a kovászos kenyerem