Anyakovász készítése


Egy "anyatigris" típusú nőnek mindig szüksége van rá, hogy gondoskodjon a szeretteiről. Mi lenne hát most ideálisabb, mint az anyakovászt elkészíteni és azt nevelgetni, babusgatni! Azt gondolom, hogy én ezt a tulajdonságomat nagyon jól meg tudom valósítani a virágaim, növényeim, macskám gondozásával, a környezetem otthonossá tételével. A koronavírus miatt hozott intézkedések, a korlátozások azonban egyre több időt és alkalmat adnak arra, hogy ezt a gondoskodást kiterjesszem más irányban is.

Így született meg bennem a gondolat, - amit azután tett követett - és, hogy kreatívan töltsem az otthon töltött időmet, valami olyanról is gondoskodjak, ami korábban nem tartozott a mindennapi tevékenységeimhez. Időm tengerében elhatároztam, hogy saját készítésű kenyeret teszek az asztalra, saját készítésű kovászból.

Megnéztem jó pár videót, elolvastam sok-sok tanácsot az interneten, és belevágtam. Már csak azért is, mert alapvető élelmiszerünk - a kenyér -  beszerzése napi szinten, frissen, kissé elérhetetlenné vált. Meg egyébként is, igyekeztem a bolti vásárlásaimat minimálisra csökkenteni, hogy minél kevesebb lehetőséget adjak a vírus terjedésének. Na, meg az is közre játszott az elhatározásomban, hogy a kenyérsütéshez szükséges élesztő teljesen eltűnt a boltok polcairól. Így jutottam arra az elhatározásra, hogy elkészítem az anyakovászt, és otthon megsütöm belőle a friss házikenyeret. Végre van egy újabb "élőlény", amiről folyamatosan gondoskodhatok! Mert a kovászkészítés bizony nagy türelmet, kitartást, babusgatást, és folyamatos gondoskodást igényel, akár egy csecsemő.

Megosztom veled, hogy indítottam útjára az én kovászomat. Sok tanulással, tapasztalattal, sikerrel és sikertelenséggel (mert van az is!) ma már egyre szebb, finomabb kenyereket, péksüteményeket készítek.

Anyakovász, ahogy én csináltam:

Több videót megnéztem a youtube-on, mind-mind másképp adagolja, kísérletezni szabad. 😂

1. nap

50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
1 dl víz
simára kevertem, kb. sűrű galuska tészta állagú lesz.
Forró vízzel kifertőtlenített befőttesüvegben félre raktam, a tetejére - nem szorosan - rátettem a fedőt, hogy a lakásban lévő mikroorganizmusok könnyen bejuthassanak, és elősegíthessék a kovászunk fejlődését. 24-28 fokon érzi magát a legjobban. Érdemes befőttes gumival jelölni, hogy lássuk a növekedést.

Az első napokban - minden nap ugyanabban az időben - folyamatosan "etetni" kell, kb. 8-10 nap alatt lesz sütésre érett a kovász.

A maradékot mindig ki kell dobni, arra nincs tovább szükség. (vagy tovább adhatjuk barátainknak) Ügyelni kell rá, hogy mindig tiszta, forró vízzel kimosott üvegbe tegyük el, ne maradjon az üveg száján kovász, mert bepenészedhet és ne érje 30-35 foknál magasabb hő.

2. nap

a kovászkezdeményünkből kiveszünk 5 dk-t, hozzáadunk 80 ml vizet,
50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
- jól elkeverjük, tiszta üvegben - befedve - félretesszük

3. naptól kb. az 5-6.-ik napig ugyanezt ismételni kell.

Akkorra felgyorsulnak a kémiai folyamatok, a kovász szép buborékos lesz, kellemes, enyhén savanykás, tejfölös illata van.
Ekkor már elképzelhető, hogy nem elég a napi egy etetés, lehet, hogy 2-3-szor is kell.
Ez abból látható, hogy szépen megemelkedik a kovászkezdemény, és etetési idő előtt visszaesik a térfogata, na akkor lehet újból etetni, - a szokásos módon - mert éhes.

Kb. 8-10 nap alatt érett anyakovász lesz belőle.

Ekkor sütéshez kiveszünk belőle:
10 gr kovászt,
25 ml vizet adunk hozzá, és
30 gr BL55 vagy BL80 lisztet
a konyhapulton hagyjuk, hogy szépen növekedjen.

A következő napon ezt még egyszer megismételjük, és másnap így használjuk fel az egészet a kenyérsütéshez.

Ami megmarad az érett kovászunkból, azt tehetjük hűtőbe, és kb. hetente, két hetente a szokásos módon etetjük, vagy hagyhatjuk kint a konyhapulton, akkor naponta a korábbi szisztéma szerint etetjük, hogy folyamatosan legyen kenyérsütésre alkalmas kovászunk, akár évtizedeken, generációkon keresztül.

Ebből már adhatunk a családunknak, barátainknak, ismerőseinknek is, akiket szeretünk, és tudjuk, hogy hozzánk hasonló módon ápolgatják, babusgatják tovább az érett kovászt.

Lehet készíteni belőle szárított kovászt, amit bármikor vízzel felengedve tovább használhatunk. Ezt úgy készítjük, hogy sütőpapírra kiterítjük kb. 2-3 mm vastagon, és megvárjuk, míg szobahőmérsékleten a nedvesség elpárolog belőle. Azután darabokra törve, vagy finomra darálva egy vászonzacskóban tárolhatjuk. Szárításnál arra kell vigyázni, hogy ne érje 30-35 foknál nagyobb hő, mert elpusztulnak benne a mikroorganizmusok.

szárított kovász