Kávés, csípős csirkeszárnyak zöldséges köles körettel ínyenceknek



Hozzávalók 3-4 személyre:

10-12 db csirkeszárny közép

a páchoz:

2-3 ek csípős paprikakrém (Erős Pista)
1 reszelt fokhagyma gerezd
1 tasak Lingzhi Black Coffee (itt megrendelheted a webáruházunkból) - el is hagyhatod, ha nem szeretsz új ízekkel kísérletezni :)
1 ek balzsamecet
frissen őrölt bors
1 ek olíva olaj

panírhoz:

10 dkg kukoricaliszt, 1 ek étkezési keményítő, 1 tk sütőpor

olaj a sütéshez

körethez:

1 ek zsiradék
20 dkg hántolt köles
1 db vöröshagyma
45 dkg fagyasztott vegyes zöldség (karfiol, zöldborsó, brokkoli, kukorica, sárgarépa, zöldbab, paprika, stb.)
só, bors ízlés szerint
3 dl víz


A megmosott csirkeszárnyakat igény szerint enyhén sózzuk, ez el is maradhat, mert a paprikakrém is sós. Majd az elkészített kávés, csípős pácba alaposan beforgatjuk, és 1-2 órára hűtőbe tesszük, hogy a hús átvegye az ízeket. Érdemes este bepácolni, és másnap sütni. A kávét használhatod fűszerként is, teljesen felturbózza, karakteres ízt ad a húsnak. Ne csak idd a kávét, légy kreatív, használd fűszernek! Különleges zamatával bármilyen ételt egyedivé varázsol.

A hűtőből kivéve a csirkeszárnyakat megforgatjuk a panírban, és a felforrósított olajban mindkét oldalán átsütjük. Belül puha, kívül ropogós bunda képződik rajta. Papírtörlővel bélelt tálra szedjük.

Köret:
Az apróra vágott hagymát kevés zsiradékon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a megmosott kölest, és néhányszor fakanállal megkeverjük. Felöntjük vízzel, és amikor felforrt, beletesszük a vegyes zöldséget. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Ha újra felforrt, befedjük. Fedő alatt még kb 3-5 percig főzzük, majd félrehúzzuk a tűzhelyen, és hagyjuk, hogy felszívja az összes vizet. 20-25 perc alatt a köles megpuhul.
Köles helyett használhatunk rizst is, de a köles sokkal egészségesebb, érdemes kipróbálni. A zöldséges köles önálló ételként is kiváló azoknak, akik nem fogyasztanak húst. Nagyobb mennyiséget is elkészíthetünk belőle, a hűtőben 3-4 napig is eláll.

Ha mindennel készen vagyunk, a szárnyakat tányérra helyezzük, a kölest kivizezett csészébe, vagy szedőkanálba nyomkodjuk, és a tányérra borítjuk, tetejét díszítjük. Jó étvágyat hozzá! 

Gazpacho (spanyol leves)

Hozzávalók 3 személyre:

3-4 db nagyobb paradicsom
1 db kápia paprika
1 db kígyóuborka
1 db lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
2 evőkanál balzsamecet
1 evőkanál olívaolaj
0,5 - 1 dl víz
só, bors ízlés szerint

Elkészítése:
A hozzávalókat megmossuk, a paradicsomot leforrázzuk, a héját lehúzzuk, kimagozzuk. Az uborkát meghámozzuk és az összeset feldaraboljuk, majd turmixgépben összeturmixoljuk. Díszítésre mindenből néhány apró darabot félreteszünk. Amikor elkészült, fél órára hűtőbe tesszük. Tányérra szedjük, a tetejét díszítjük, néhány csepp balzsamecetet és 2-3 csepp olívaolajat öntünk rá. Frissen őrölt borssal szórjuk, és zellerlevéllel színesítjük. Gyorsabban elkészül, mint leírni a receptet! :) Nyáron nagyon finom hűsítő, télen vitaminpótlásra nagyszerű étel. Jó étvágyat hozzá!

Dédimama mézes krémes receptje



Hozzávalók:

tésztához:

16 dkg cukor
1 egész tojás
3 ek méz
3 ek tej
3-5 dkg vaj
1 kk szódabikarbóna (Mama 1 tk – lal tett bele)

A hozzávalókat egy tálban felmelegítjük, és 45 dkg lisztet gyúrunk hozzá (vagy kicsivel többet, az állagától függ)

A tésztát 4 részre osztjuk, vékony lapokat nyújtunk belőle, és forró sütőben 2-3 perc alatt megsütjük.

Krém:

20-25 dkg vajat, vagy margarint 20 dkg cukorral habosra keverünk,
0,5 l tejből 2 ek cukorral, 4 ek grízzel sűrű krémet főzünk, majd 2-3 cs vaníliás cukrot adunk hozzá.

Amikor a krém kihűlt, a vajjal összekeverjük.

A tésztalapokat megkenjük a krémmel, tetejét meghintjük porcukorral, hűtőbe tesszük, és mikor megpuhult fogyaszthatjuk.

Készülhet még úgy is, hogy egy réteg baracklekvárt kenünk a tésztára, a tetejét csokimázzal bevonjuk.

Karácsonyi történet a mézes krémeshez:

Az élet úgy hozta, hogy 6 éves unokámat a karácsony előtti napokban a bárányhimlő házi őrizetre kényszerítette. Apukája maradt vele otthon, anyukája dolgozott. A karácsonyi sütés-főzés ezért a két "fiúra" maradt. :) Na, nem kényszerből, hanem azért, mert anyának akartak meglepetést szerezni. (SIKERÜLT!) Nagy élmény volt mindkettejük részére, hogy dédi mami receptje alapján, a kedvenc mézes-krémes süteményünket együtt sütötték meg. Naggggyon-naggggyon finom lett! Így néz ki, mikor a pasik életük első sütijét készítik el. Ez nagyon klassz! Anya is örült! ;) Jövő karácsonyra bárányhimlő prolongálva!

Alma és banán bundában, almás palacsinta, fahéjas cukorral szórva





Hozzávalók 4 személyre:

2 érett banán
2 db savanykás alma
2 egész tojás
1,5 ek cukor
késhegynyi só
1 kk sütőpor
10 dkg liszt
2,5 dl tej
olaj a sütéshez
1 tk fahéj és 2 ek cukor keveréke a szóráshoz

Elkészítés:

Egy tálba tesszük a tojásokat, hozzáadjuk a cukrot, sót, sütőport, és simára keverjük. Kevés tej hozzáadása után beleszórjuk a lisztet, ezzel csomómentesre keverjük. Folyamatosan adagolva hozzá a tejet, elkészítjük a bundához való sűrű masszát. A banánokat négyfelé vágjuk, az egyik alma magházát kivágjuk, hámozatlanul kb. 2 mm vékonyra szeleteljük. A sütéshez lábosban olajat forrósítunk, és a masszába mártott gyümölcsöket rózsaszínűre sütjük mindkét oldalán.

Almás palacsinta

A maradék alma magházát kivágjuk, negyedekre vágjuk, és uborkaszeletelőn felszeleteljük, majd hozzáadjuk a megmaradt masszához. Kisütjük a palacsintákat (kb. 6 db) forró serpenyőben kevés olajon.

A tetejét megszórjuk fahéjas cukorral.

Gyömbéres, körtés sütőtök krémleves - Kakashere pörkölt bryndzás haluskával

Nem volt nehéz kitalálni mit főzzek hétvégére. Az üzletet, ahová rendszeresen járok vásárolni, néhány hónappal ezelőtt újították fel és építették át. Az újranyitással új termékek is kerültek a kínálatba. A húsospultban megjelent a kakashere, amit még soha nem próbáltam ki, nem főztem. Azt hallottam, aki szereti a velőt, annak a kakashere is ízleni fog. Hetekig szemeztem vele, de nem volt bátorságom, hogy megvegyem. Nem is tudom miért? Aztán egyszer csak eltűnt a pultból, hiába kerestem, nem volt kapható. Ma a szokásos bevásárló körutamon már a bejáratnál eldőlt, hogy a hétvégi levest sütőtökből főzöm, olyan hívogatóan, csábítóan sorakoztak előttem az őszi sütőtökök. Ha már itt a szezonja, ki is választottam egy méretes orange tököt, és a kosaramba raktam a hozzávalókat, körtét, gyömbért, hántolt tökmagot, tejszínt. Tovább haladva bekukkantottam a húsospultba, és örömömre láttam, hogy ismét kapható kakashere.

Na, gondoltam, éppen ideális lesz a sütőtök krémleves után egy finom kakashere pörkölt sztrapacskával, itt az ideje, hogy kipróbáljam. Köretnek megvettem hozzá a sztrapacskához valókat.

Hú, milyen jól hangzik: körtés, gyömbéres sütőtök krémleves, és kakashere pörkölt sztrapacskával, ugye? 

De nézzük csak, hogy készítettem el ezeket a finomságokat!





Sütőtök krémleves körtével, gyömbérrel

hozzávalók 4 személyre:

1 kg orange tök
5 dkg gyömbér
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 db körte
4 dl tejszín
2 evőkanál zsír
só, bors, balzsamecet (ez elmaradhat) ízlés szerint
hántolt tökmag


A zsíron üvegesre pároltam az apróra vágott hagymát, majd a kimagozott, meghámozott tököt kockákra vágtam és a hagymához adtam. A körtéket szintén meghámozva, kockára vágva hozzáadtam, a gyömbért és a fokhagymát a sajtreszelőn lereszeltem és az egészet együtt puhára pároltam. Felöntöttem a tejszínnel, és állandó kevergetés mellett 10-15 percig főztem. Mikor kész lett, kézi botmixerrel krémesre pürésítettem, sóztam, borsoztam, balzsamecettel savanyítottam. A hántolt tökmagot egy serpenyőben, alacsony hőfokon megpirítottam. Tálalásnál a leves tetejét meglocsoltam kevés tejszínnel, és a pirított tökmaggal díszítettem. Ínyencek tehetnek rá még ropogósra sült bacon szalonnát is.

Ezután leforráztam a kakasherét, a hártyákat éles késsel eltávolítottam róla, majd zsíron hagymát pároltam, hozzá adtam az apróra vágott paradicsomot és zöldpaprikát, amit addig főztem, amíg a levét elfőtte. A negyedekre vágott kakasherét beledobtam, törtpaprikával színesítettem, sóztam, és még 15 percig főztem így. Néha egy kevés vizet adtam hozzá, hogy ne égjen oda.



Kakashere pörkölt

hozzávalók 4 személyre:

40 dkg kakashere
1 nagy fej vöröshagyma
2 paradicsom
2 zöldpaprika (lehet csípős, én úgy szeretem)
1 evőkanál törtpaprika
só, zsír ízlés szerint

Mikor ezzel kész lettem, sós vízben kifőztem a fagyasztott burgonyás nokedlit a sztrapacskához, tejföllel elkevert bryndza juhtúróval összekevertem, a tetejét megszórtam sült szalonnával, és a kakashere pörkölt mellé tálaltam.

Bryndzás haluska (sztrapacska)

hozzávalók 4 személyre:

2 csomag fagyasztott sztrapacska nokedli
1/4 kg bryndza juhtúró
3 dl tejföl
tetejére 15 dkg pirított bacon szalonna

A komplett menü elkészítési ideje kb. 1-1,5 óra

És ezek után jöhet egy finom, ganodermás kávé! Mert a ganoderma segít abban, hogy megőrizzük egészségünket, és hosszú életet élhessünk.

Feketeerdő süti egyszerűen és gyorsan




15 perc alatt elkészül

1 pohár tejföl (2 dl) utána ezt a poharat használjuk mércének
1 pohár liszt
1 pohár cukor
1/2 pohár olaj
2 tojás
1 csomag sütőpor
3 kanál szerencsi/holland kakaópor
összekeverjük (elég fakanállal, nem kell habosra)
és 10 perc alatt a mikróban legnagyobb fokozaton megsütjük.
Lényeg az, hogy olyan kerek edénybe (műanyag, üveg, stb.) tegyük, hogy a massza az 1/3-át foglalja el!!!!!
Mikor kész, rétegesen vanília pudinggal és meggydzsemmel töltjük. (én saját szedésű, fagyasztott meggyből készítettem)

Tetejére csoki mázt készíthetünk olvasztott csokoládéból, vagy porcukorral szórjuk. (kipróbáltam, nagyon egyszerű, és finom)

Utána jöhet egy finom DXN Cream Coffee!

Fügelekvár, ahogy én szeretem

Az idei volt az első olyan év a fügefánk történetében, amikor nem csak megkóstolhattuk a termését, hanem már a téli borongós napokra gondolva néhány üveg lekvár is készülhetett belőle. A nyári időjárás nagyon kedvező volt a gyümölcsök érésére. Már tavasszal látható volt, hogy gazdag termés lesz az idén. Igaz, ez máskor is volt már így, aztán jött a tavaszi fagy, a szél, eső, és elvitte a reményeinket.

Ez évben az első érett fügéket májusban kóstolhattuk meg. Majd szépen folyamatosan értek, mi pedig el is fogyasztottuk mindet. Először a horvát tengerparton kóstoltunk friss fügét, ott úgy nőtt az utak mentén, mint itthon az ecetfa. Addig csak az aszalt förmedvényt ismertem, amit a boltokban lehetett kapni, hát a különbség leírhatatlan. El is határoztam akkor, hogy a mi kertünkbe is kell fügefa.

Egy barátunktól kaptuk a facsemetét néhány évvel ezelőtt. Szélvédett, napsütötte oldalra ültettük, de éveken keresztül hiába takargattuk gondosan, legtöbbször elfagyott a hideg télben. Úgy látszik, hogy kis hazánkban is kezdi megvetni a lábát ez a finomság, mert nagyon akart élni a fa, minden évben újra kihajtott. Mostanra erősödött meg annyira, hogy nagyobb terméssel hálálta meg gondoskodásunkat. Az idei második termés mostanra érett be, egyszerre.

Tegnap kb. három-négy kilónyi fügét szüreteltem le. Imádom, de ennyit ki tud egyszerre elfogyasztani? Márpedig sokáig nem lehet tartogatni, mert hamar megbuggyan. Akkor jött az ötlet, hogy kipróbálom a fügelekvárt, így télen is csipegethetünk ebből a különleges ízvilágú, vitaminokkal teli finomságból. Olvastam róla, hogy az ásványi agyagok, mint a kálcium, cink, vas, jód, vagy a kálium mellett megtalálható benne az A, K, B1, B2, E vitamin is. A népi gyógyászatban vérnyomás csökkentőnek, idegnyugtatónak, emésztés elősegítőnek, prosztatagyulladásra, és májbetegségek kezelésére is használják.

Utánanéztem, hogy lehet elkészíteni a lekvárt, és több receptből gyúrtam össze azt az ízvilágot, ami nekem a leginkább tetszett.



Az én fügelekvárom így készült:

Hozzávalók:

3 kg friss füge
50 dkg cukor
2 egész citrom
1 tk gyömbérpor
1 kk őrölt fahéj
1 kk kakukkfű

A fügéket megmostam, a végét éles késsel levágtam, a hibás részeket eltávolítottam. A hámozással nem kell bíbelődni, olyan vékony a héja, hogy az maradhat. A fügéket egy lábosba raktam negyedekbe vágva, hozzáadtam a cukrot, és a kimagozott, apróra kockázott citromokat. Több receptben ennél sokkal több cukrot írnak elő, én meg akartam tartani a gyümölcs eredeti ízét, így minimális mennyiséget adtam hozzá. Öntöttem alá 2 dl vizet, és folyamatos kevergetés mellett kb. 40-45 percig főztem. Ekkor egy botmixerrel pépesítettem, hozzáadtam a fűszereket, és még 1/4 órát főztem, hogy összeérjenek az ízek. Mikor kész lett, tiszta üvegekbe töltöttem, amit lezártam, és 10 percre fejre állítottam. Ezután még forrón, plédekkel, párnákkal kibélelt fészekbe ültettem az üvegeket, és kihűlésig hagytam benne.

Ma megkóstoltam, remekül sikerült! Semmi adalékanyag! Szuper lesz télen süteményekbe, fánkokra, vagy lekváros kenyérre. De nagyon jó lehet frissen sültek, grillek mellé is. Érdemes kipróbálni! Akár lila, akár fehér fügéből készíted, nem fogsz csalódni!