Anyakovász készítése


Egy "anyatigris" típusú nőnek mindig szüksége van rá, hogy gondoskodjon a szeretteiről. Mi lenne hát most ideálisabb, mint az anyakovászt elkészíteni és azt nevelgetni, babusgatni! Azt gondolom, hogy én ezt a tulajdonságomat nagyon jól meg tudom valósítani a virágaim, növényeim, macskám gondozásával, a környezetem otthonossá tételével. A koronavírus miatt hozott intézkedések, a korlátozások azonban egyre több időt és alkalmat adnak arra, hogy ezt a gondoskodást kiterjesszem más irányban is.

Így született meg bennem a gondolat, - amit azután tett követett - és, hogy kreatívan töltsem az otthon töltött időmet, valami olyanról is gondoskodjak, ami korábban nem tartozott a mindennapi tevékenységeimhez. Időm tengerében elhatároztam, hogy saját készítésű kenyeret teszek az asztalra, saját készítésű kovászból.

Megnéztem jó pár videót, elolvastam sok-sok tanácsot az interneten, és belevágtam. Már csak azért is, mert alapvető élelmiszerünk - a kenyér -  beszerzése napi szinten, frissen, kissé elérhetetlenné vált. Meg egyébként is, igyekeztem a bolti vásárlásaimat minimálisra csökkenteni, hogy minél kevesebb lehetőséget adjak a vírus terjedésének. Na, meg az is közre játszott az elhatározásomban, hogy a kenyérsütéshez szükséges élesztő teljesen eltűnt a boltok polcairól. Így jutottam arra az elhatározásra, hogy elkészítem az anyakovászt, és otthon megsütöm belőle a friss házikenyeret. Végre van egy újabb "élőlény", amiről folyamatosan gondoskodhatok! Mert a kovászkészítés bizony nagy türelmet, kitartást, babusgatást, és folyamatos gondoskodást igényel, akár egy csecsemő.

Megosztom veled, hogy indítottam útjára az én kovászomat. Sok tanulással, tapasztalattal, sikerrel és sikertelenséggel (mert van az is!) ma már egyre szebb, finomabb kenyereket, péksüteményeket készítek.

Anyakovász, ahogy én csináltam:

Több videót megnéztem a youtube-on, mind-mind másképp adagolja, kísérletezni szabad. 😂

1. nap

50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
1 dl víz
simára kevertem, kb. sűrű galuska tészta állagú lesz.
Forró vízzel kifertőtlenített befőttesüvegben félre raktam, a tetejére - nem szorosan - rátettem a fedőt, hogy a lakásban lévő mikroorganizmusok könnyen bejuthassanak, és elősegíthessék a kovászunk fejlődését. 24-28 fokon érzi magát a legjobban. Érdemes befőttes gumival jelölni, hogy lássuk a növekedést.

Az első napokban - minden nap ugyanabban az időben - folyamatosan "etetni" kell, kb. 8-10 nap alatt lesz sütésre érett a kovász.

A maradékot mindig ki kell dobni, arra nincs tovább szükség. (vagy tovább adhatjuk barátainknak) Ügyelni kell rá, hogy mindig tiszta, forró vízzel kimosott üvegbe tegyük el, ne maradjon az üveg száján kovász, mert bepenészedhet és ne érje 30-35 foknál magasabb hő.

2. nap

a kovászkezdeményünkből kiveszünk 5 dk-t, hozzáadunk 80 ml vizet,
50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
- jól elkeverjük, tiszta üvegben - befedve - félretesszük

3. naptól kb. az 5-6.-ik napig ugyanezt ismételni kell.

Akkorra felgyorsulnak a kémiai folyamatok, a kovász szép buborékos lesz, kellemes, enyhén savanykás, tejfölös illata van.
Ekkor már elképzelhető, hogy nem elég a napi egy etetés, lehet, hogy 2-3-szor is kell.
Ez abból látható, hogy szépen megemelkedik a kovászkezdemény, és etetési idő előtt visszaesik a térfogata, na akkor lehet újból etetni, - a szokásos módon - mert éhes.

Kb. 8-10 nap alatt érett anyakovász lesz belőle.

Ekkor sütéshez kiveszünk belőle:
10 gr kovászt,
25 ml vizet adunk hozzá, és
30 gr BL55 vagy BL80 lisztet
a konyhapulton hagyjuk, hogy szépen növekedjen.

A következő napon ezt még egyszer megismételjük, és másnap így használjuk fel az egészet a kenyérsütéshez.

Ami megmarad az érett kovászunkból, azt tehetjük hűtőbe, és kb. hetente, két hetente a szokásos módon etetjük, vagy hagyhatjuk kint a konyhapulton, akkor naponta a korábbi szisztéma szerint etetjük, hogy folyamatosan legyen kenyérsütésre alkalmas kovászunk, akár évtizedeken, generációkon keresztül.

Ebből már adhatunk a családunknak, barátainknak, ismerőseinknek is, akiket szeretünk, és tudjuk, hogy hozzánk hasonló módon ápolgatják, babusgatják tovább az érett kovászt.

Lehet készíteni belőle szárított kovászt, amit bármikor vízzel felengedve tovább használhatunk. Ezt úgy készítjük, hogy sütőpapírra kiterítjük kb. 2-3 mm vastagon, és megvárjuk, míg szobahőmérsékleten a nedvesség elpárolog belőle. Azután darabokra törve, vagy finomra darálva egy vászonzacskóban tárolhatjuk. Szárításnál arra kell vigyázni, hogy ne érje 30-35 foknál nagyobb hő, mert elpusztulnak benne a mikroorganizmusok.

szárított kovász






Svéd mézes kalács

Akármilyen bosszantó, évek óta menetrendszerűen bekövetkezik, hogy karácsony előtt ágyba dönt valami erőszakos vírus. Már nevet is találtam ki neki, ez nálam a "karácsony betegség". :)

Véget ért az egész éves hajrá a munkában, végre a megérdemelt pihenésemet tölthettem volna. Azonban néhány nappal az ünnepek előtt menetrendszerűen elkezdett folyni az orrom, tüsszögtem, fájt a torkom, a fülem, nem beszélve az éjszakai izzadásról, és nagyon levert voltam. Most valamiért sokkal rosszabbul viseltem, mint korábban. Talán öregszek? Csak feküdni volt kedvem, de még az is fájt. Lángoltak az ízületeim, és szűnni nem akaró köhögés gyötört, majd kiszakadt a tüdőm. Szerencsére lázam nem volt, csak hőemelkedésem, igaz, hogy évtizedek óta nem voltam lázas, akármilyen betegség kapott el.

Megemelt dózisban szedtem a táplálék kiegészítőimet, mert tudom, hogy mindig segítenek a bajban, és pár nap alatt a legvadabb betegséget is legyőzöm velük. Tömtem magamba a DXN termékeket, a Cordyceps gombát, Ganoderma gombát, Spirulinát, a C vitamint, és a D vitamint, mégis legyőzött a "karácsony betegség". Nem kellett sok idő, teljesen levett a lábamról, akár egy nőcsábász pasi. Most pedig igazán szükség lett volna az energiámra, mert készülni kellett a családi ünnepre. Gyerekeimet, unokáimat vártam haza itthonról és külföldről is, és a legfinomabb ételeket akartam az ünnepi asztalra tenni, hazai ízekkel.

Segítettek átvészelni ezt az áldatlan állapotot a DXN termékei, jó hasznát vettem a fenyőrügy szirupnak, amit még tavasszal készítettem, és a gyógynövény kivonatos Herbal Swiss forró italpor is megmentett minden reggel, délben és este. Annyi erőt kaptam, hogy mindent elkészítsek, megfőzzek, megsüssek, amit elterveztem. Igaz, hogy illatokat és ízeket egyáltalán nem éreztem, kénytelen voltam a több évtizedes gyakorlatomra támaszkodni az ízesítéssel, fűszerezéssel, sózással. Végül most is megúsztam orvos és gyógyszerek nélkül, - bár az ünnepek alatt még rendelés sem volt, csak ügyelet - és pár nap alatt annyi erőt kaptam, hogy mindennel időben elkészüljek.

A visszajelzések alapján azt hiszem sikerült igazi, jó hazai ízeket varázsolnom az ételekbe. A többnapos ünnepen jó volt együtt lenni kis családommal szeretetben, békességben. Ez is sok erőt adott nekem. Az elmaradhatatlan halászlé, a húsleves, gyömbéres sütőtökleves, a (húsos és vegán) töltött káposzta, házi disznótoros, finom sült húsok, humusz, diós, mákos bejgli mellett jókat beszélgettünk és együtt ünnepeltük a karácsonyt a hanukával. Mikor vége lett az ünnepeknek, és a betegségemmel is volt időm foglalkozni, akkor döbbentem rá, hogy ez a mostani "karácsony betegség" más, mint az eddigiek. Azok elmúltak néhány nap alatt. Most január eleje van, és még mindig nem akarnak szűnni a tünetek, pedig már egy hete szinte kis sem kelek az ágyból, csak ami miatt a legszükségesebb.

Volt még tervbe véve pár dolog, de most kimaradt a karácsonyi menüből a szokásos krumplisaláta, a zserbó, és a mézes kalács, ami azóta is ott lapult begyúrva a hűtőben, azonban ez már csak az új évre készült el. Biztos nagy sikere lett volna karácsonykor, mert nagyon finom lett!



Hozzávalók

50 dkg liszt
2 dl kristálycukor
1 dl méz
20 dkg margarin
1 dl víz
1 kiskanál szódabikarbóna
1 kiskanál őrölt fahéj
1 kiskanál őrölt szegfűszeg
1 kiskanál őrölt gyömbér
csipet só

Elkészítés

A margarint összemorzsoltam a liszttel, a mézet felfőztem a vízzel, és a cukorral, majd kihűtve összegyúrtam a liszttel, és beledolgoztam a fűszereket. Folpackba csomagolva egy éjszakán át pihentettem a hűtőben. Másnap kb. 2 milliméter vastagra nyújtottam, és kiszaggattam. Kedvenc cseréptálamat kibéleltem sütőpapírral, amiben 5 perc alatt készre sütöttem, 180 fokra előmelegített sütőben. Még langyosan kiszedtem a cseréptálból, hogy ne törjön, mert miután kihűlt, könnyen törik.

Fenyőrügy szirup - Köhögésre legjobb természetes szer

Gyerekkoromban sokat voltam beteg, torokfájós, köhögős. Nagyapám ilyenkor kiment a kertbe, - mert nagyszüleimnél minden orvosság megtermett a kertben! - kiásott valami gyökeret, és odaadta azzal, hogy "ne', rágcsáld, ez majd jót tesz". Bizony jót is tett! Az édesgyökér gyulladásgátló, köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító hatása gyorsan elmulasztotta minden betegségemet.

Azóta is keresem ezt a csodálatos gyógynövényt, hogy termeszteni tudjam itthon, de még nem találtam rá. Ha van ötleted, hol tudnám beszerezni, hálásan megköszönöm, ha megosztod velem!

Úgy nőttem fel, hogy megtanultam szüleimtől, nagyszüleimtől, hogy nem kell azonnal gyógyszert szedni minden nyavalyára, mert fűben-fában van az orvosság.

Életem során sok-sok hasznos gyógynövénnyel ismerkedtem meg, és tudom, hogy sokkal fontosabb a megelőzés, mint várni, hogy megtörténjen a baj, mert legjobb védekezés a megelőzés, és az immunrendszer erősítése. Szerencsémre egészen jól alkalmazom a megszerzett ismereteimet, ezért elkerülnek a betegségek.

A hidegebb, nyirkosabb őszi, téli időszakban védtelenebbek vagyunk a betegségekkel szemben, a torokgyulladás, megfázás és a szűnni nem akaró köhögés nagyon meg tudja keseríteni az életünket. Ezért már igyekszek felkészülni az őszre, télre azzal, hogy egész évben gyűjtöm a gyógynövényeket. A tavasz és nyár, a napsütéses időszak rengeteg, csodálatos gyógynövényt ad nekünk, érdemes betárolni belőlük egy jó adaggal, hiszen úton-útfélen megtaláljuk Isten ajándékát. Ilyenek - a legismertebbek, a teljesség igénye nélkül - a zöld dió, diólevél, medvehagyma, lándzsásútifű, bodza, cickafark, pásztortáska, kamilla, hárs, kakukkfű, csalán, gyermekláncfű, citromfű, körömvirág, komló, fodormenta, levendula, macskagyökér, kövirózsa, csipkebogyó, és még sorolhatnám napestig, mennyi természetes "orvosság" terem körülöttünk, csak le kell hajolni érte. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy olyan helyről gyűjtsük ezeket a gyógynövényeket, ahol tiszta a levegő, erdőkben, vagy forgalommentes utak mentén szedjük.

Ebben a bejegyzésemben a fenyőrügy szirup elkészítését írom le, ami egy aranyat érő köptető, a leghatásosabb köhögés elleni szer, és - tapasztalatból mondom - jó szolgálatot tehet a téli megfázások idején.

A fenyőágak végén tavasszal megjelenő friss hajtások tele vannak természetes orvosságokkal. A szirup fertőtlenít, csökkenti a gyulladásokat, csillapítja a köhögést, nyugtatja a légutakat és az idegeket, enyhíti a hasmenést, védi az ízületeket és vitaminokkal is ellátja a szervezetet. A friss hajtások létfontosságú ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat tartalmaznak!

Fontos tudni, hogy a tiszafa mérgező, ne keverd össze a fenyővel! Soha ne használt étkezési célra!

A fenyőt ne kopaszd meg teljesen, ne gátold a növekedésben! A zsenge hajtásokat mindig az oldalhajtásokról szedd, a fenyőrügyekből hagyd meg a középsőt az ágakon!




Fenyőrügy szirup recept:

Szedj 5-6 marék zsenge fenyőrügyet, és egy befőttesüvegben rétegezd cukorral. Egy réteg fenyőrügy, arra cukor, nyomkodd le erősen, majd arra újabb réteg fenyőrügy, és cukor. Ezt ismételd, amíg megtelik az üveg. Egy fél deciliter vizet önthetsz rá. Ezután zárd le, és állítsd napos ablakba. Nincs további teendőd, mire a cukor feloldódik, a fenyőrügy bebarnul, a hatóanyagok is kioldódnak a fenyőrügyből. 4-6 hét után szedd ki a fenyőrügyeket, és a szirupot főzd addig, amíg eltűnik a tetejéről a hab. (ez kb. 5-10 perc) Azután a kész fenyőrügy szirupot töltsd sterilizált üvegekbe, és jól zárd le.

Érdemes naponta fogyasztanod immunerősítő hatása miatt.

A házi készítésű fenyőrügy szirup kiemelkedő hatásfokkal gyógyítja a légúti megbetegedéseket. Csillapítja a köhögést, a torokfájást, nyugtatja a légutakat. Hatékony gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, növeli a szervezet ellenálló képességét. A kezdődő bakteriális fertőzéseket teljesen visszaszorítja, az influenzás betegek lázát csillapítja, valamint a száraz köhögést váladékoldó hatásával segíti. 

Ajánlott adagolás:  Gyerekeknek 18 éves korig 3-5 kávéskanál naponta, felnőtteknek 3-5 evőkanál naponta.




Házilag készített karácsonyi ajándék ötlet:

Lepd meg szeretteidet saját készítésű finomságokkal! A fenyőrügy szirup karácsonyi ajándékként is kiváló lehet, kisgyerekes családnak nagy örömet szerezhetsz vele. Egyedi csomagolással, feldíszítve, zsák anyagból a fedőt bevonva, akár egy madzaggal, vagy ünnepi szalaggal megkötve, pár fenyőágat ráhelyezve különleges ajándék lehet.


Krémes citromfagyi házilag





Hozzávalók:

3 dl víz
30 dkg cukor
2 dl Olympos citromlé
1-2 citrom reszelt héja
2 citrom leve
4 dl görög joghurt
3 dl tejszín
csipet só
6 db porrá tört DXN spirulina tabletta ( itt vettem: www.drganoderma.hu )

A cukorból a vízzel szirupot főzünk. Mikor elkészül, még melegen hozzáadjuk a citrom reszelt héját, a citrom levét, egy csipet sót, a 2 dl Olympos citromlét, és színezéshez (no, meg egészséges is!) a porrá tört spirulinát. Megvárjuk míg kihűl, azután hozzáadjuk a joghurtot és a fagyasztóba tesszük. Mikor a fagyasztóban elkezd kristályosodni, fél óránként összekeverjük, hogy az állaga jó krémes és laza legyen. Ezt legalább háromszor végezzük el. Az utolsó keverésnél belekeverjük a habbá vert tejszínt, majd pár órára visszatesszük a fagyasztóba.

Fogyasztás előtt 10-15 perccel kivesszük a fagyasztóból és szobahőmérsékleten pihentetjük, hogy jól adagolható legyen.

Görögdinnyehéj lekvár



Legtöbbször a szemétben landol a dinnye héja, pedig azt is kifizetjük mikor megvesszük. Egy kis munkával finom lekvárt készíthetünk belőle. Télen jó lesz elővenni, tehetjük süteménybe, palacsintába, vagy csak egyszerűen a vajas kenyerünkre.

Egy közepes dinnye (6-7 kilós) héjából 4-5 kis üveg lekvárt főzhetünk. Finomabb lesz, ha egy kis piros belét hagyunk rajta.

Elkészítése:

A dinnyehéjat vékony szeletekre vágjuk, hámozóval megszabadítjuk a külső, zöld héjtól, és kockákra vágjuk. Annyi vízben feltesszük főni, hogy ellepje, egy kevés ecetet adunk hozzá, és üvegesre abáljuk. Mikor kész, leszűrjük, és ízlés szerint cukrot adunk hozzá. Én a leszűrt dinnyehéj mennyiségének az 1/3-a cukrot tettem bele, de tehetjük a felét is. Ezután egy citrom reszelt héját és kicsavart levét adtam hozzá. Ízesíthetjük még kevés fahéjjal és néhány szegfűszeggel is. Feltettem a tűzre főni, majd kb 2 óra főzés után rúdmixerrel pürésítettem. Addig néhányszor megkevertem. Nem kell mellette állni, nem ég le. A pürét addig főztem, míg a lábos alja láthatóvá vált. Mikor elkészült, forró vízben sterilizált üvegekbe töltöttem, lezártam, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.

Érdemes kipróbálni, itt a dinnyeszezon!

Pataki tálban sült házikenyér




Gyorskovász hozzávalók:

30 dkg BL55 liszt
2 dkg friss élesztő
1 kávéskanál méz, vagy cukor
2-2,5 dl víz

A lisztet tálba szitáltam, az élesztőt elkevertem a langyos vízben feloldott cukorral, (mézet is használhatunk) és a liszthez adtam, majd fakanállal nokedli sűrűségűre kevertem. Letakarva, meleg helyen hagytam megkelni. Miután jól feljött, már használhattam is.

A kenyértészta hozzávalói:


75 dkg BL55 liszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
1 dkg só
1 dkg élesztő
5-6 dl langyos víz
kovász
1 evőkanál ecet

Elkészítés:

A lisztet tálba szitáltam. A kovászt langyos vízzel feloldottam, amihez hozzámorzsoltam a friss élesztőt és a többi hozzávalóval sima tésztává, dagasztottam. Letakarva duplájára kelesztettem. Miután megkelt, finoman átgyúrtam, és még egyszer megkelesztettem. Az összegyúrt és megkelt tésztából felhasználás előtt kivettem 30 dkg-ot, és befőttes üvegben hűtőbe tettem egy adagot kovásznak a következő sütésig. Az előzőleg vízben beáztatott Pataki tálat sütőpapírral kibéleltem, és a megformázott tésztát szépen belehelyeztem. A tetejét pengével mintáztam. A tálban ismét hagytam majdnem a duplájára kelni, majd langyos vízzel lespricceltem. Rátettem a tál fedelét - azt is sütőpapírral kibélelve - és 230 fokon 40 percig sütöttem. A tál fedelét levéve további 20 perc alatt szép arany barnára sütöttem.

Miután kivettem a sütőből, újra lespricceltem hideg vízzel, és konyharuhával letakarva hagytam kihűlni.

A receptet Rozi székelykonyhájában találtam:
https://rozikonyha2.blogspot.com/2015/01/ha-nincsen-kovaszunk-leghamarabb-azt.html?m=1

Lándzsás útifű szirup készítése házilag


Az útifű leveleit már évszázadok óta felhasználják az indiánok gyógyászati célokra. A lándzsás útifű egy apró, lágyszárú növény, amit gyakran tekintenek gyomként, hiszen szabadon nő szinte mindenütt a világon. Pedig frissen még salátaként is kiváló. A lándzsás útifüvet április végén, május elején, még virágzás előtt szedjük. Figyeljünk rá, hogy ne forgalmas út mentén szedjük, hiszen ez esetben a szennyezett levegő káros anyagait is magába szívja.

Közeli rokonai a széles levelű útifű és a közepes levelű útifű. Mindhárom fajtának jelentős gyógyereje van, de a lándzsás útifű levele a leghatásosabb. Nagymamámtól hallottam, hogy az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti hurut, légúti megbetegedések esetén alkalmazható. Kisgyerek koromban használták még emésztést elősegítő, gyomorégés, székrekedés ellen. A száj-, torok nyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában is. A lándzsás útifű szirup az egyik leghatékonyabb köhögéscsillapító, természetes köptető szer, de remek vértisztító, sőt javítja az emésztést is. Dohányosoknak kifejezetten ajánlott. Az útifűben található tanninok gyulladáscsökkentő és antimikrobiális tulajdonságokkal bírnak, így ideális többek között az influenza kezelésére is.

A gyógyszertárakban kapható változat helyett érdemes kipróbálni a házi főzésű szirupot is.

Lándzsás útifű szirup készítése házilag:

Egy lábosban 20 dkg cukrot karamellizáltam, majd felöntöttem 5 dl vízzel. 30 dkg lándzsás útifüvet alaposan megmostam, a víztől lecsöpögtettem, apróra vágtam. Mikor a karamelles víz felfőtt, hozzáadtam az útifüvet, gyenge tűzön fél órán át főztem, majd hagytam kihűlni. A főzetet leszűrtem, jól kinyomkodtam, ezután az útifüves levet a hozzáadott 30 dkg vegyes virágmézzel ismét felforraltam és még 20 percig tovább főztem, majd még melegen tiszta üvegekbe töltöttem. Naponta 3-5 evőkanállal fogyasszunk a lándzsás útifű szirupból. A felbontott üveget hűtőben tároljuk.

A lándzsás útifüvet kiváló tavaszi salátaként is beiktathatjuk az étrendünkbe, gyermekláncfű, százszorszép, medvehagyma, cickafark és csalán tisztára mosott leveleinek hozzáadásával. A leveleket apróra vágjuk, 2 kanál balzsamecetből, 1 kanál olívaolajból, 2 kanál tejszínből, csipet cukor, kevés sóból salátaöntetet készítünk és a salátakeverékre öntjük.

Régen többféle bőrproblémára, borogatásként szúnyog és méhcsípésekre, kiütésekre, pattanásokra is alkalmazták a jó közérzet eléréséhez a lándzsás útifű levelét. Érdemes kipróbálni légúti, emésztési problémáktól kezdve a bőrgondokon és menstruációs zavarokon át az arthritisig ezt a sokoldalú gyógynövényt.