Spagetti alle vongole - Kagylós tészta




Hozzávalók (2-3 személyre):

2 doboz chilei kék kagyló fűszeres marinádban héj nélkül (LIDL-ben kapható 78 gr/db) (másfajta kagylóból is elkészíthető)
3 ek olíva olaj
10 dkg minőségi füstölt sonka (pl. fekete erdei)
1 fej lila/vörös hagyma
2 gerezd fokhagyma
1/2 tv paprika
1 kisebb chili paprika
1/2 paradicsom
25 dkg spagetti durum lisztből
2 dl főzőtejszín
1 dl minőségi száraz fehérbor
fél csokor petrezselyem
kb. fél citrom leve
10 dkg füstölt sajt
só, bors, curry, őrölt szerecsendió, bazsalikom ízlés szerint

Elkészítés:

Egyforma apró kockákra vágjuk a sonkát, hagymát, paprikát, paradicsomot, a fokhagymát lereszeljük. Az olíva olajon megfuttatjuk a hagymát, hozzáadjuk a sonkát, néhány percig pirítjuk, majd beletesszük a fokhagymát, a paprikákat, és a levéből kiszedett kagylót. (a levét lefagyasztva később felhasználhatjuk más, tenger gyümölcseivel készült ételekhez) Ezután beledobjuk a paradicsomot, ráöntjük a fehérbort, és rottyantunk rajta egyet, hogy az alkohol elpárologjon. Beleöntjük a tejszínt, és hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet, majd forrásig kevergetjük. Sózzuk, borsozzuk, a fűszerekkel ízlés szerint megszórjuk, és pár perc alatt készre főzzük, a végén citromlével ízesítjük.

Kb. 20 perc alatt elkészül.

Ezalatt odakészítjük a sós vizet, melyhez egy teáskanál olíva olajat teszük, és ebben al dente-re (fogkeményre/kissé alulfőzött) főzzük a spagettit.

Tálalás:

Villára csavart kis kupacokat rakunk a tányérra, a kagylós szaftot ráhalmozzuk, megszórjuk friss petrezselyemmel, ráreszeljük a sajtot (ez el is maradhat) citrom szelettel, és/vagy bazsalikom levéllel díszítjük.

Jó étvágyat hozzá!


Gyors vacsora, batáta püré


 

40 dkg batátát (ez 2 kisebb darab volt) megmostam, héjastól 180 fokon 25 perc alatt vajpuhára sütöttem az air fryerben. Félidőben megfordítottam, hústűvel megszúrtam. Fél dl vizet öntöttem alá, nehogy túlságosan kiszáradjon.

Közben egy kisebb fej vöröshagymát felkockáztam, amit 3 evőkanál olívaolajon üvegesre dinszteltem, ebbe 2 gerezd fokhagymát reszeltem.

Mikor elkészült a batáta, meghámoztam, (gyönyörűen lejött a héja) kis kockákra vágtam, és rádobtam a hagymára, fűszereztem fél mokkás kanál szerecsendióval, sóztam, borsoztam, és egy ujjnyi friss gyömbért reszeltem rá. Rottyantottam rajta egyet, 1,5 dl tejföllel, 5 dkg reszelt parmezán sajttal és 3 dkg vajjal dúsítottam.

Kenyeret pirítottam és jól megpakoltam a pürével. Tetejére apróra vágott zöldhagymát szórtam. Isteni lett!

Batáta (édesburgonya) püré - vegáknak, és vegánoknak is

Céges, irodai összejöveteleinken - ami elég gyakran van, hogy megünnepeljük a sikereinket - olyan batyusbál félét szoktunk tartani. Mindenki előrukkol ilyenkor a legjobb főzési, sütési tudományával, és olyan ételeket, sütiket készítünk, ami mindannyiunk kedvére való lehet. Egy ilyen céges bulin kóstoltam először kolléganőm batáta püréjét. Aztán egy másik alkalommal is kértük, hogy készítsen, mert ízlett mindenkinek. Eddig nem szerepelt a batáta az étrendemben, de minél többször találkoztam ezzel az isteni pürével, annál jobban felkeltette az érdeklődésemet.

Egyre többször szemezgettem vele a boltokban, de igazán nem volt olyan recept a fejemben, ami alapján érdemesnek találtam volna, hogy megvegyem. Sokat olvasgattam róla a neten, hogy milyen egészséges, és egyre jobban izgatta a fantáziámat, hogy kipróbálom. Majd nemrég beszereztem egy forrólevegős sütőt, amiben már többféle hús egészségesebb sütését kipróbáltam, ezért úgy gondoltam, itt az idő, ezekhez a húsokhoz egy szintén egészséges köret kipróbálására. El is kértem kolléganőmtől a receptet, mert elsőre nem akartam beégni, és egy bevált recepttel akartam kezdeni. Hát, nem is gondolod, - én sem gondoltam - mennyire egyszerű! Csipetnyi változtatással, saját ízlésemre szabva el is készítettem ma. Mennyei lett! Nos, alább ezt a receptet osztom meg veled.

Hozzávalók (kb. 2-3 személyre):

1/2 kg batáta (édesburgonya) lehet lila, vagy sárga, tetszés szerint
1 közepes fej vöröshagyma/lilahagyma (ízlés szerint)
só, bors, ételízesítő, bazsalikom, őrölt szerecsendió, rozmaring (ki-ki ízlése szerint fűszerezheti még gyömbérrel, kakukkfűvel, vagy további más fűszerekkel, pl. koriander, római kömény...)
10-20 dkg reszelt edami sajt, attól függően több, ha sűrűbbre szeretnéd (vegák/vegánoknak elhagyható, vagy helyettesíthető sajtpótlóval)
1 dl tejszín (vegák/vegánok helyettesíthetik növényi tej/tejszínnel, pl. kókusz, mandula...)
2-3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál vaj (vagy olívaolaj)
pár fújás folyékony füst (vagy füstölt paprika, de ez is elhagyható)

Elkészítés:

Kolléganőm egyszerűen meghámozza a batátát, kb 1x1 cm-es kockára vágva felteszi főni az apróra vágott hagymával és 1 ételízesítő kockával ízesíti. Neten olvastam, hogy mások megmossák, és egészben, héjastól, sütőben megsütik mint a burgonyát, majd ezután felkockázzák. Ahogy kedved tartja, úgy készítheted elő. Mivel én szeretem az intenzívebb hagymaízt, itt kicsit változtattam a recepten. Én inkább főztem, és nem sütöttem az édesburgonyát, így a kockára vágott hagymát fél evőkanálnyi zsírban rózsaszínre dinszteltem, erre rádobtam a meghámozott, kockára vágott batátát, néhányszor átforgattam, és felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Beledobtam az ételízesítőt, a fűszereket, majd felforraltam, és lefedtem. Mivel Zepter edényben főzök évtizedek óta, (hát persze, hogy azért, mert Zepterben főzni egészséges) forrás után le is kapcsoltam alatta a gázt, és hagytam, hogy saját gőzében megpuhuljon. Ugyanúgy, mint a rizst szoktam. Kis idő elteltével levettem a fedőt, vajpuhára készült a batáta. Ekkor a nagyja levét leszűrtem róla, amit elrakok alaplének egy következő főzéshez. Ezután daráltam rá frissen még borsot, beledobtam a reszelt sajtot és a vajat, meg a tejszínt, ráreszeltem a fokhagymát, kicsit utána sóztam, és selymesre turmixoltam. Rottyantottam még rajta egyet, és lehúztam a tűzről.

Közben folyamatosan kóstolgattam, mert nagyon ízlett. Akár melegen, akár lehűtve, sült húsok, halak mellé kiváló köret, úgy, mint a krumplipüré, de kicsit több lét hagyva rajta akár mártogatósnak is kiváló lehet, pl. sült zöldségekhez, vagy tortillához. Tálalásnál tépett bazsalikom levéllel lehet díszíteni. Nekem egyáltalán nem hiányzik mellőle a hús!

Era, köszi a receptet! A következő bulin is várjuk a batáta pürédet!

Diós-mákos bejgli kelesztés nélkül - nem csak karácsonyra







Hozzávalók:

A tésztához: (4 rúdhoz)

2 dl tejföl
125 gr sertészsír
2 tojás (+1 db a kenéshez)
3 ek cukor
1 csipet só
5 dkg élesztő
60 dkg liszt

A máktöltelék: (2 rúdhoz)

30 dkg darált mák
15 dkg cukor
125 ml víz
1 csomag vaníliás cukor
fél citrom reszelt héja
5 dkg mazsola
1/2 kávéskanál fahéj

A diótöltelék: (2 rúdhoz)

30 dkg darált dió
15 dkg cukor
125 ml víz
1 csomag vaníliás cukor
fél citrom reszelt héja
5 dkg mazsola

Először a tölteléket készítjük el, mert, ha fordított sorrendben dolgozunk, a tészta túlkel. (Ebben már teljesen biztos vagyok, mert szokás szerint a hagyományos, kelesztett bejgli készítésével azonosan, először a tésztát készítettem el, utána a tölteléket, és bizony túl is kelt a tésztám, szét is repedt. Ennek a receptnek a lényege az, hogy gyorsan elkészül, és nem kell várakozni.)

A vizet felforraltam a cukorral és a mazsolával, amikor a cukor felolvadt, hozzáadtam a reszelt citrom héjával és vaníliás cukorral (máktölteléknél fahéjjal is) összekevert keverékeket külön-külön edényben, és megvártam míg kihűl. Nem kell főzni.

Ezután a tésztát állítottam össze. A tejfölt, zsírt, tojást a cukorral és a sóval összekavartam, belemorzsoltam az élesztőt és összegyúrtam a liszttel. Nem kell az élesztőt felfuttatni, sem a tésztát keleszteni, sem hidegen pihentetni, ezért gyorsan elkészül. Könnyen gyúrható tésztát készítettem, amit 4 egyenlő részre osztottam, és kis cipókat formáltam belőle. Egyesével kinyújtottam a cipókat kb. 20x30 cm-es lapokra, és kettőt megtöltöttem mákkal, kettőt dióval. Az oldalán a széleit ráhajtottam, feltekertem, majd megkentem tojással, és a tetejét megszurkáltam villával. Ha márványosra szeretnénk, akkor 10-20 perc múlva újra kenjük meg tojással.

180 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt készre sütöttem. Miután kihűlt, szeleteltem. Műanyag fóliába csomagolva, hűvös helyen hosszabb ideig eltartható, mert nem tartalmaz tejet.

Füge lekvár víz, tartósítószer és zselésítőszer hozzáadása nélkül

Elkészült az "autentikus" füge lekvárom, víz, tartósítószer, és zselésítőszer hozzáadása nélkül.


4 kg piros bélű, sárga héjú fügét sikerült szereznem, kedvezményes áron. Már egy ideje nézegettem a piacon és a boltokban is, de olyan elképesztő áron lehet kapni, hogy abból biztos nem készít senki lekvárt, esetleg felizgatja vele a nyálbimbóit, és még, még, még többet kíván. Mindenhol 200-270 Ft-ért lehet kapni darabját(!) Szóval, nagyon megbecsülöm az én házi lekváromat! Szerencsés, akinek van fügefája, ha a termés nem fogy el a családban, még el is tud adni belőle. Így jutottam én egy hirdetés által kilójáért 1500 Ft-ért. Gyönyörű, frissen szedett, ép és egészséges gyümölcsöket kaptam, és remélem, hogy én is örömet szereztem azzal a pár ezer forinttal, amivel hozzájárulhattam a háztartási költségeikhez.

Ma megérkezett a "szállítmány", és azonnal nekiálltam feldolgozni, mert azt hallottam, hogy a frissen szedett fügéből készül a legjobb lekvár. Több léről megmostam, bár látszott rajta, hogy biotermés. A fügét nem kell hámozni, héjastól lehet főzni. Levágtam a végeit, egy-két apró barna foltot, szinte alig volt kidobni való, talán 20 dkg lehetett az egész. Negyedekre vágtam, és 1 kg fügéhez adtam 10 dkg cukrot, az egészhez 1 bio citrom reszelt héját és levét, amivel jól elkevertem és állni hagytam 1 órát. Igazán nem is kellett volna bele cukor, olyan édes volt, de a "lekvárosodáshoz" gondoltam mégis teszek hozzá. Ezt teljesen el lehet hagyni, vagy eritrittel, és lehet mézzel is helyettesíteni.

Több receptet olvastam, ahol víz hozzáadását javasolták, máshol a képződött lé eltávolítását, vagy bolti zselésítőszer hozzáadását. Nincs szükség egyikre sem! A fügelekvár az legyen fügelekvár!

Hozzáadtam még 2 db vaníliáscukrot, - de ez is elhagyható - hogy feldobjam vele a füge ízét, és néha megkevertem, hogy a cukor felolvadjon. Amikor ez megtörtént, feltettem lassú tűzön főni. Kb. 1 órát főtt, mikor összeturmixoltam, hogy ne legyenek benne nagyobb darabok, de aki szereti, nem muszáj. Én jobban szeretem a lekvár állagot. Utána még rotyogtattam 10 percig, ekkor hozzáadtam fél dl házi barackpálinkát, és fél dl balzsamecetet. 10 percig kevergettem és ezután üvegekbe töltöttem.

A befőttes üvegeket előtte ecettel és forró vízzel fertőtlenítettem. A zárófedelet ráfőztem. Ez azt jelenti, hogy a fedeleket forró vízben kifőzöm, és még forrón (védőkesztyűben) rácsavarom az üvegre. Ez egy vákumot képez, ami segít az eltarthatóságban. Ezután fél órára fejre állítottam az üvegeket, majd száraz dunsztba tettem, törölközőkkel, pléddel jól körbe takartam, és várom, hogy 1-2 nap alatt kihűljön.

Van, aki ízesítésnek fahéjat, csillagánizst, mézes sütemény fűszereket, szegfűszeget, jó minőségű fehér, vagy vörösbort is ad hozzá. Mások egyéb gyümölcsöket is adnak hozzá, narancsot, mangót, őszibarackot, almát, vagy fűszerként hagymát, chilit - ez már füge chatni - és a lehetőség még végtelen, csak a képzelet szab határt.

Nekem jobb, ha a fügelekvárban a füge természetes íze érződik. Télen felhasználható kenyérre kenve, süteményekhez, vagy sült húsokhoz is.

Hozzávalók (ahogy én készítettem):

4 kg friss füge
40 dkg cukor (lehet barna nádcukor, vagy eritrit, méz ízlés szerint, elhagyható)
1-2 cs vaníliás cukor (elhagyható)
1 bio citrom reszelt héja és leve (jobban kiadja a gyümölcs ízét)
fél dl házi (barack, vagy bármilyen) pálinka (elhagyható)
fél dl balzsamecet (elhagyható)

Most éppen a maradék 1 dl lekváromat kóstolgatom, - ami nem fért az üvegbe - hát, szenzációs!
Ha te is megpróbálod elkészíteni, jó étvágyat hozzá!

Fermentált citrom - umami - ízorgia

Milyen ízeket ismerünk? Alapvetően 4 íz van az ételeinkben, sós, édes, savanyú és a keserű. A gasztro guruk azonban tudják, hogy bizony van egy ötödik íz is, amit már 3000 éve ismer és használ az emberiség, és izgalomban tartja a tudósokat is, amit 2002-ben vettek fel hivatalosan ötödik íznek. Ez az umami. Tudományosan nem szeretnék belemenni ennek a tartalmába, a neten böngészve rengeteg erről szóló cikket olvashatsz, érdemes utána nézni. Akkor hallottam róla én is először, mikor egy teraszpartin vettem részt kollégáimmal, ahol mindenki megcsillogtathatta kulináris ismereteit, és egyik kollégám fejedelmi zöldséges, csirkés tagine-t, (tandzsija) egy igazi marokkói intenzív, fűszeres finomságot készített, és tálalt elénk, gyönyörű, az ételhez illő cserépedényben, de akár Pataki tálban is elkészíthető. Ennek az ételnek egyik összetevője volt a fermentált citrom, amit szintén ő készített házilag. Le voltam nyűgözve az ízek kavalkádjától! El is határoztam, hogy ez nekem kell, ilyet én is készítek. Most 2 üveg citrom fermentálódik nálam, és várja, hogy egy fantasztikus csirkeétel ízesítője lehessen. Már én is izgatottan várom!

A tagine receptjét itt megtaláltam: https://femina.hu/recept/zoldseges-csirkes-tagine-recept/

A fermentált citromot, (Észak-Afrikai, Dél-Ázsiai fűszer) ami az ötödik ízt adja ebben az ételben így készítettem:

Hozzávalók

10 biocitrom + 7-8 nagy citrom leve

50 dkg jó minőségű kősó vagy tengeri só, én a tiszta sót használtam

5 fahéjrúd

1 evőkanál koriandermag

1 evőkanál egész római kömény

1 teáskanál fekete bors (egész)

1 teáskanál szegfűszeg

5 szárított vagy friss chilipaprika

5 egész babérlevél

Elkészítés

A citromokat négyfelé vágtam. Rétegesen sóztam és szorosan egymás mellé rendeztem el a két közepes befőttes üvegben. Közben rétegeztem a fűszerekkel, és kissé lenyomkodtam, hogy levet eresszen. Érdemes nagyobb aljú befőttes üvegeket választani, hogy minél több citrom elférjen egymás mellé. A 8 citrom levével felöntöttem a citromokat, úgy hogy teljesen ellepje. Majd lezártam az üvegeket. Most kb. 2 hónapig szobahőmérsékleten érlelem, hogy a citromok héja teljesen megpuhuljon. Használatkor a citromot egészen apró kockákra vágjuk. 

Felhasználás

Óvatosan kell bánni a mennyiséggel, mert rendkívül fűszeres! Hagyományosan csak a héját használják fűszerezésre, de én az egész citromot apróra felkockázom, és minden felhasználom. Másoktól hallottam, hogy a sós levét is felhasználják fűszerként. nem dobják ki, miután elfogytak a citromok.

Ízesíthetünk vele ragukat, mártásokat, húsételeket, zöldséges egytálételeket, halragukat, de jól illik a paradicsomszószhoz, zöldségpürékhez, hallevesekhez, kókusztejes ragukhoz.

Paprikakrém házilag

Előbbi blogbejegyzésemben írtam, hogy nagyon kevés hely van a mélyhűtőmben, most nem fér bele több kiló paprika, - pedig minden nyáron szoktam fagyasztani - de mégis be szeretném biztosítani magamat a télre, hogy ne kelljen a méregdrága paprikát megvenni majd. Az a fránya "árstop" engem is arra késztetett, - mint sok más embert - hogy néhány kiló húst felhalmozzak, még mielőtt megemelkednek az árak. Ezért az idén üvegekbe zártam és a kamrapolcon tárolom a paprikát.

A neten találtam egy jónak tűnő receptet, és néhány szerintem felesleges összetevőt kihagyva belőle (ilyenek pl. az ecet, cukor, szalicil - ezekkel már inkább ketchup lenne) elkészítettem a saját verziómat. Gyönyörű piros színe lett, és az íze is csodálatos. Imádni fogom majd akár pörköltet, vagy bármilyen más ételt készítek, amihez paprika kell. Isteni finom! Lehet kenyérre kenni, vagy húst pácolni benne, panírozáskor a tojásba keverni, szinte végtelen a lehetőség mennyi mindenre felhasználható. Én a szalicilt nem kevertem hozzá a paprikához, csak a csírátlanított üvegeket öblítettem szaliciles vízben, de te hozzáadhatod a főzés végén a masszához, ahogy gondolod.



Hozzávalók:

5 liter darált kápia paprika, amiből előtte eltávolítottam a csumáját és a magját (ha szereted a csípőset, néhány chilipaprikát is dobhatsz bele)

20 dkg só

7 dl olaj

20 dkg vegeta

1 késhegynyi szalicil vagy na.benzoát (csak az üveg csírátlanításához használtam)

Elkészítés

Chopperrel ledaráltam a paprikát, majd feltettem főni a hozzávalókat, puhára és sűrűre főztem. A tűzről levéve, (ízlésed szerint még beletehetsz 30 dkg cukrot, 2 dl 10 %-os ecetet, késhegynyi szalicilt, vagy na.benzoátot - én ezeket kihagytam) üvegekbe töltöttem. A fedőket felforraltam, és amikor kivettem a forrásban lévő vízből, azonnal rácsavartam az üvegre. Így egy vákuum képződik az üvegben, és nem jutnak be a kórokozók, nem romlik meg az üveg tartalma. És kész is!

Felhasználáskor ne feledd, hogy nagyobb mennyiségű só és vegeta is van benne, ezért kóstolgasd, és az étel sózását utólag pótold, ha szükséges!

Lecsó télire tartósítószer nélkül

Minden nyáron spájzolok a fagyasztóba néhány kiló paprikát, és paradicsomot. Most úgy adódott, hogy nagyon kevés helyem van a mélyhűtőben, ezért valamilyen más módot kellett kitalálnom, hogy legyen télen is lecsó alapanyagom. Nem is feltétlenül azért, hogy lecsót készítsek, hanem azért, mert egy jó csirkepörkölthöz alap a lecsó, de bármilyen levest feldobhatunk ezzel a paprika, paradicsom, hagyma combóval. A lecsó akkor az igazi, ha minél többféle paprika roppan benne. A receptben tévét, kápiát és hegyes erőst használtam. Ha hosszabb időre kerül a kamra polcára, akkor érdemes a betöltött üvegek tetejére 1-2 evőkanálnyi olajat, vagy zsírt tenni, mivel az megakadályozza, hogy levegőt kapjon a lecsó, így gond nélkül eláll.

Hozzávalók:

1 kg hagyma

1 kg tévépaprika

50 dkg kápia paprika

50 dkg hegyes erős paprika

1 kg paradicsom

1 ek fűszerpaprika

só és bors ízlés szerint

kevés zsír

Elkészítés:

A hagymát megpucoltam, majd az összes zöldséget alaposan megmostam, és felvágtam. Ízlés szerint vághatod a hagymát kockára, a paprikát karikára, vagy hosszában.

A zsírt felhevítettem, majd rádobtam a hagymát, és elkezdtem dinsztelni. Körülbelül 5 perc után rádobtam a többi zöldséget és a fűszereket, és 30-35 percig főztem. (Ha szükségesnek érezzük, kevés vizet is öntsünk a zöldségek alá.)

Legvégén a lecsót tiszta üvegekbe töltöttem, rázártam a tetejét, és a feje tetejére állítottam az üveget 5 percre. Ezután száraz dunsztban hagytam kihűlni, és sötét, hűvös helyen tárolom. Felbontás után a hűtőben tartom.

Ételízesítő recept házilag, sóval tartósítva

Nyáron sokféle gyümölcshöz, zöldségféléhez hozzájutunk, aminek a beszerzése télen nagyon költséges, - és egyre drágább - ezért igyekszem minden évben valamilyen tartósítással üvegbe rakni a nyári ízeket. Azt érdemes tudni, hogy nem szeretem a tartósító szereket, előnyben részesítem a természetes úton való tartósítást. Sóval, főzéssel, fermentálással, szárítással, aszalással pl. Most éppen néhány üveg ételízesítőt tettem el, ha télen bármilyen levest szeretnék főzni, - és éppen nincs itthon zöldségem - akkor is legyen kéznél hozzávaló. Már ki is próbáltam, mert maradt annyi, ami nem lett volna elég megtölteni egy teljes üveget. Van egy gömb alakú teaszűrőm, ebbe rakom az ételízesítőt, így nem kell leszűrni fogyasztáshoz, de, ha nem zavar, hogy apró zöldségdarabok úszkálnak a levesben, akár benne is hagyhatod. Bármilyen leveshez felhasználható. 1 liter vízhez 3 csapott evőkanál ételízesítőt tettem, ügyelve arra, hogy már további sót ne adjak hozzá, nekem így lett ízletes. De azért érdemes először kevesebb adaggal próbálkozni és közben kóstolgatni, mert mindenkinek más az ízlése.

Itt a recept és az elkészítési mód:

Hozzávalók:

100 dkg sárgarépa
100 dkg fehérrépa
40 dkg zellergumó
25 dkg karalábé
30 dkg kelkáposzta
30 dkg karfiol
50 dkg paradicsom
25 dkg paprika (ha szereted a csípőset, ennek egy része lehet tv és csípős vegyesen)
25 dkg kápia paprika
1 csokor petrezselyemzöld
1 csokor zellerzöld
60 dkg vöröshagyma
4 fej fokhagyma
50 dkg só
1 ek lestyán
1 ek borsikafű

Nekem az összes lemérve 5,5 kg volt ledarálva.

Elkészítés:

A hozzávalókat megtisztítottam, és egy apró lyukú elektromos húsdarálóval ledaráltam. Jól összekevertem, beleszórtam a szárított lestyánt és borsikafüvet, valamint a sót. Üvegekbe töltöttem, és lezártam. Felhasználásig, a befőttek és lekvárok mellett tárolható, akár 1 évig is. Ha egy üveget megbontunk, amíg el nem fogy, hűtőben tároljuk. Ilyenkor önthetünk a tetejére egy kis olajat, ami elzárja a levegőt, és tovább eltartható. Minden olyan ételbe ugyanúgy használható, mint a bolti ételízesítők, csak az ételek sózásánál figyelembe kell venni a saját sótartalmát! Az összetevők arányán mindenki saját ízlésének megfelelően változtathat, akár kihagyhat, vagy hozzátehet. A lényeg az, hogy a zöldségek legalább 10 %-a só legyen, mert ez tartósítja.




Ez most nem ételrecept, de egy-egy finom étel elkészítéséhez nélkülözhetetlen egy jó grillező!

Ma lecseréltem a régi AEG grillezőmet egy új, OneConcept All-You-Can-Eat, 42 literes, dupla (kétkamrás) minisütőre grillező lemezzel. Szegény AEG, már 40 évet szolgált, - nagyon szerettem - de legutóbb kigyulladt benne a fűtőszál, menthetetlen és veszélyes lett. 


Neten kinéztem egy szuper terméket, nyári akcióban féláron meg is rendeltem. Megrendelés után 2 nappal, déli fél 1-kor meghozta a futár, egyenesen Berlinből. Éjfélkor küldték az emailt, - amit reggel olvastam - hogy dél körül érkezik a szállítmány (biztos az "óriási" időeltolódás miatt értesítettek ekkor :) ) Reggel gyors átszervezése a napomnak, hogy tudjam fogadni, végül sok telefonálás után sikerült megoldani a helyettesítésemet. Termék időben megérkezett, a dobozt sértetlenül átvettem, kifizettem, futár elrobogott. Kicsomagoltam. Kívül 2 erős kartondoboz, belül hungarocell, ragasztószalagok, karton kitámasztók, polietilén csomagolóanyagok. Első csalódásom: magyar használati utasítás egy szál se, de még más nyelvű se, csak egy rövid német/angol/olasz ismertető a méretekről és az űrtartalomról - amit eddig is tudtam - és, ha ki akarom dobni, akkor veszélyes hulladékként kezeljem!


De a fenébe! Hiányzik egy alkatrész, a forgónyárs, ami nélkül nem grillező a grillsütő. Átforgattam újra a csomagolóanyagot, sehol a nyárs. Egyből írtam emailt az eladónak, hogy vagy azonnal küldenek alkatrészt, vagy vigyék innen a fenébe ezt a vacakot, (persze udvariasabban) mert így használhatatlan. Közben találtam telefonszámot is a weboldalukon, és felhívtam azt is, hogy személyesen elmondjam a panaszomat. Azt mondták, nincs sajnos alkatrész, külön nem tudnak küldeni, csomagoljam be, küldjem vissza, és küldenek másikat, kb. 3-4 hét múlva. Rendben, visszaküldöm, kérek cserét. Persze címet elfelejtettek megadni, hová küldjem, ezért újra hívtam őket. Nagyon udvarias operátor megnyugtatott, hogy a weboldalukon tudok reklamálni, a válasz emailben megkapom a pontos címet is. OK, reklamáltam, és úgy döntöttem, mégsem várok ilyen hosszú ideig az új termékre, elállok a vásárlástól, kérem vissza a pénzemet. Emiatt újra telefonáltam, mert nem volt lehetőség megadni, hová kérem a pénz visszautalását. Ekkor tudatták velem, majd 3-4 hét múlva tudják utalni, azután, ha én visszaküldöm a terméket, amit visszaszállítanak Németországba, és amikor ez lezajlik, utalják a pénzemet, a visszaszállítás költségével együtt.

Bosszúsan, csalódottan, és szomorúan nekiálltam becsomagolni a sütőt, olyan precízen, ahogy kaptam. Azon gondolkodtam, hogy a szarba' adom én ezt fel postán, kézben, gyalog hogy viszem el odáig, olyan kurva nehéz. 12 kiló, és sehol nem lehet megfogni, akkora a doboz. Már az utolsó alkatrész csomagolása volt hátra, mikor koppant valami a földön. Meg én is, mert ez volt a hiányzó alkatrész! Úgy eldugták a sok csomagolóanyagba, hogy eddig nem került elő, pedig mindent átforgattam előtte. Na, akkor megint telefon, hogy mégsem küldöm vissza, bocsánatot kérek, - reklamáció alaptalan volt - és ők se küldjék vissza, mert minden happy, megvan a forgónyárs.

Akkor újra kicsomagoltam, persze vigyázva a csomagolóanyagra, mert még ki nem próbáltam, - most már fenntartással voltam - ha nem működik, akkor mégis visszaküldöm. Ezek után a helyére tettem, elmosogattam, leégettem róla a bevonóanyagot. Ez volt az első használat. Zabszem a hátsómban, hogy bírja-e a 2350 Wattot a 16 Amperes villanyhálózatom, mert még az is necces volt, de bírja. Fűtés már van, felső kamra működik, szelet kenyér szépen, és finom roppanósra megpirult. Hurrá!

Akkor tegyünk egy próbát, nézzük meg a forgónyársat, hogy szuperál. Mert, ha nem forog, akkor megy vissza a sütő a szülőhazájába! OK, de nincs itthon egész csirkém, viszont van egy nagyméretű burgonya, próba azzal. Rátűzöm a grillnyársra, küzdök vele, hogy átmenjen a krumplin, - épp arra gondoltam, hogy csak óvatosan, mert a nyárs villája  olyan éles és hegyes, mint egy kés, nehogy megsértsen (hát, azért nyárs, mert felnyársal) - majd egy gyors mozdulattal a krumpli rácsusszant, a nyárs hegye meg döff az ujjamba, jó mélyen. Dőlt belőle a vér, de nagyon sok, és sokáig.


Hát, feláldoztam két kispohár házipálinkát miatta. Egyiket azért, mert abba dugtam az ujjamat, hogy fertőtlenítsem, a másikat meg az ijedtségre. :D Sajnos a fertőtlenítős csupa vörös lett a vértől, így ki kellett önteni. :( El is állt a vérzés jó sok idő után, akkor elő az elsősegély dobozt, bekötöztem. Most dolgozni nem tudok, mert 10 ujjal gépelek, és 1 kiesett. :D Szóval krumpli előkészítve, mehet a sütőbe. Van rajta alsó, felső, alsó-felső sütés, gondoltam uccu neki, alsó-felső sütés, - érje mindenhol egyformán - aztán nyomassa a grill krumplit nekem. De a nyárs nem forog, meg se mozdul. Semerre. Megvártam, hogy kihűljön, kézzel megforgattam, úgy forog, csak automatán nem. Csak áll, és pirul, de nem egyformán. Mégsem ülhetek mellette mint egy ősember, hogy végig forgassam. :O

Viszont az agyam ismét forog, hogy fogom ezt visszaküldeni, mikor már használtam, de hibás, nem működik, és nehéz, és messze a posta. Már láttam magam előtt, ahogy fél kézzel elmosogatok, és újra becsomagolok. :)

Gondoltam teszek még egy próbát, hagyom a fenébe a forgónyársat, - mit akarok féláron, nem elég, ha fele funkció működik? - és a tepsiben grillezek. Elővettem a mélyhűtőből a bepácolt csirkeszárnyakat, és benyomtam a sütőbe 60 fokra. Szuper! Olvasztás funkció is működik. Visszaraktam a krumplit a nyárson, minden tök jól működik, de a nyárs továbbra sem forog, :( alsó-felső sütésen. Nagyon bosszantott, ezért elkezdtem kapcsolgatni, mert használati utasítás az nincs... Csak alsó sütés, katt, csak felső sütés katt... éssssss, ekkor beindult a nyárs, forog!!!


Este fél 7 van. Most minden tökéletesen működik, minden alkatrész megvan, a sütő hibátlan, és nemsokára kész lesz a grillezett csirkeszárnyak, a krumpli pedig már meg is sült. Olyan isteni grillezős illat van a lakásban, hogy szerintem még a szomszédoknak is csorog a nyála. Még a sütő tetején lévő barbecue sütőt akarom  kipróbálni, - ez már csak hab a tortán - és mehet a grillezés éjjel, nappal! Azt hiszem, imádni fogom. <3 Csak az a nyamvadt használati utasítás... csak az hiányzik! ;)

Japán Hokaido kenyér tangzhong-gal



A japánok nem nagy kenyérevők, viszont, ha valamibe belevágnak, azt a tökéletességig fejlesztik. Így született meg ez a szendvicskenyér, a Japán Hokkaido kenyér tangzhong-gal (shokupen) is. Lágy, pihe-puha a bélzete, tovább eláll, mint a hagyományos kenyér, és több vizet adhatunk hozzá, így hidratáltabb kenyeret süthetünk. Nagyon egyszerű az elkészítése.

Először a tangzhong-ot készítjük el.

Ez egy liszt és víz (vagy tej) 1:5 arányú keverékéből álló massza, "vizesrántás". Ez adja a kenyér lágyságát. A liszt mennyiségét növelve, nagyobb kenyeret is süthetsz, a tangzhong 1:5 arányra figyelj mindig!

Én egy fél kilós kenyeret sütöttem, lásd a hozzávalókat:

tangzhonghoz: 3 dkg BL 80-as kenyérliszt, 1,5 dl víz

A lisztet csomómentesre kevertem a vízzel, és lassú tűzön 65 C fokosra hevítettem folyamatos kevergetés mellett. Nem kell nagy faxni a hőmérőzésnek, amikor már zseléssé válik a massza, és a lábas aljára csíkot tudunk húzni a keverőkanállal, kész is. Vigyázz, hogy ne bőrösödjön be a teteje, és figyelj arra is, hogy ne főjön! Mikor kész, félre tesszük, teljesen kihűtjük.

Kenyerünk további hozzávalói:

40 dkg BL 80-as kenyérliszt,
2-2,5 dl langyos víz, vagy tej (mennyisége a liszttől függ, ezért fokozatosan adagoljuk)
1,5 dkg friss élesztő, vagy 6 gr porélesztő (helyettesítheted kovásszal is)
csipet cukor az élesztő felfuttatásához
1 csapott evőkanál himalája só
2 dkg vaj (vagy liba-kacsa-tyúk zsír)

A vízből kiveszünk egy pohárba 0,5 dl-t, beletesszük a csipet cukrot, és az élesztőt. Félre tesszük, és megvárjuk, hogy felfusson.

Ezután a keverőtálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a kihűlt tangzhong-ot, és az összes hozzávalót, kivéve a vajat. Géppel, közepes fokozaton 5-10 perc alatt simára keverjük. Végül hozzáadjuk a vajat, és ezzel is keverjük még 5-7 percig. Kézzel cipót formázunk belőle, és olajjal vékonyan kikent kelesztőtálba tesszük, frissen tartó fóliával befedjük, majd 60 percig - kétszeresére - kelesztjük. Ha megkelt, kivesszük a tálból, és gyúródeszkán cipót formázunk belőle, virgoljuk. Sütőpapírral bélelt jénaiba tesszük, rárakjuk a fóliát, és további 60 percig kelesztjük.

Közben a sütőnket 230 fokra melegítjük, és alulra egy üres lábost teszünk forrósodni.

Mikor megkelt a tésztánk, a tetejét pengével bevágjuk, mintázzuk ízlés szerint, és bevetjük a sütőbe. Az alulra helyezett forró lábosba kb. 0,5-1 dl vizet öntünk, hogy a sütéshez biztosítsuk a gőzt. Kb. 30 perc múlva kivesszük kenyerünket a jénaiból, kicsit megspricceljük vízzel, és visszatesszük a sütőbe, a rácsra, hogy az alja is szép ropogósra süljön, és visszavesszük a hőt 180-190 fokra. Így sütjük még kb. 10-15 percig, attól függően, hogy sültebb, vagy világosabb kenyeret szeretnél.

Ha elkészült a kenyerünk, kivesszük a sütőből, a tetejét vízzel kissé megspricceljük, és rácson hagyjuk kihűlni. Ezután lehet szeletelni.

Nagyon finom, lágy kenyeret kapunk.

Kicsit kevesebb sóval, és több cukorral, a vizet tejjel helyettesítve, egy felvert egész tojást hozzáadva isteni finom foszlós kalácsot süthetünk a fent leírt módon.


Házi kovászos császárzsemle

házi kovászos császárzsemle


Hozzávalók 6-8 db császárzsemléhez

350 g BL80 búzakenyérliszt
100 ml langyos víz
150 ml langyos tej
150 g kovász (a kovász készítését itt találod)
30 g vaj
1 tk só

szóráshoz:
lenmag, zabpehely, napraforgómag, szezámmag stb.

A dagasztótálban összeállítom a tésztát.

3-4 órán keresztül hagyom duplájára kelni.

Ha megkelt, 6-8 részre osztom, és kis cipókat formálok belőle.

Egy óra pihentetés után megformázom.

Könnyen megsodrom, majd laza csomót kötök a közepére, és a két végét körbefonom a kör alakú tésztán. Nézd meg ezt a videót, így csináltam!



Pihentetem egy órát, majd 230 fokos sütőben, 25-30 perc alatt készre sütöm. Sütés előtt vízzel lespriccelem, megszórom gazdagon magvakkal.

A sütőből kivéve ismét lespriccelem kevés vízzel, és ha kihűlt, fogyasztásra kész.

Kovászos tejes kifli

Kovászos tejes kifli
(RG konyhájából)
Itt a link:
https://youtu.be/rAR5wRtuSok

kovász (200g összesen):

25 g kovászmag (itt találod az anyakovász készítését)
80 ml langyos víz
1 kk méz (7gr)
100 g BL55 liszt
kb 8 óra alatt összeérleljük

a tészta:

200 gr frissített kovász
600 gr BL55 liszt
350 ml langyos tej
15 gr vaj v. margarin
12 gr cukor
10 gr só

Átszitálom a lisztet, hozzáöntöm a tejet, és lazán, kicsit összegyúrom, 30 percig pihentetem. Hozzáadok 200 gr-ot a kovászból, a margarint, a cukrot, majd lassan összedagasztom, és hozzáteszem a sót, ezután még dagasztom. Kb. 1 órát pihentetem, majd olajos kézzel áthajtom, és még legalább 2 órát pihentetem. 75 gr-os darabkákra osztom, (kb 15 db) és gombócokat formálok belőle. Vékonyan megolajozom a tetejét, folpackkal befedem és hagyom pihenni 30 - 60 percig. Belisztezem enyhén a gombócokat és megformázom a kifliket a következő módon: sodrófával föl-le irányban vékonyra nyújtom, majd kifelé irányuló mozdulatokkal, fentről kezdve, felsodrom a tésztát kifli alakúra. Tepsiben, folpackkal letakarva 2 órát kelesztem. Vízzel alaposan lespriccelem, egész köménymaggal, és darabos sóval vagy szezámmaggal megszórom a tetejét. 220 fokos sütőben, légkeveréssel, gőzzel telített sütőbe teszem, 15 perc alatt készre sütöm. Kicsit lespriccelem vízzel és rácson kihűtöm.

elkészült a kovászos vajas kiflim


Kovászos kenyér

Kovászos kenyér
(Borbás Marcsi konyhájából)
Itt a link:
https://youtu.be/-Gj2J6KG5qw

kovászos kenyér felvágva
Hozzávalók:
3,5 dl víz
45 dkg kenyérliszt
5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
15 dkg érett kovász (nézd meg itt, hogy készült az anyakovászom)
2 csapott teáskanál só



Munkafolyamat:

- a liszthez hozzáadok 3,4 dl vizet (1 óra autolízis - liszt+víz)
- utána 5 perc dagasztás kovásszal együtt (deszkára csapkodva, húzva, 90 fokonként fordítva)
- 30 perc pihentetés
- még 5 perc dagasztás sóval + a maradék (kb 2-3 evőkanál) vízzel
- pihentetés, közben 3X 30-40 percenként hajtás
- utolsó hajtás után 1 óra pihentetés, majd előformázás
-15-20 perc pihentetés után formázás
- szakajtóban kelesztés: szobahőn 2-3 óra, hűtőben 12-14 óra
- tetejét borotva pengével megvágjuk, ízlés szerint díszítjük, hogy ne önállóan repedjen sülés közben
- sütés forró (230 fokra előmelegített) vaslábasban 230 fokon fedő alatt 35-40 perc (lehet jénai edényben, pataki tálban stb.)
- a sütőbe teszek mellé kis tálban vizet, hogy gőzben süljön a kenyerem
- fedő nélkül még 5-10 perc

a kovász átalakulása

így készült a kovászos kenyerem




Anyakovász készítése


Egy "anyatigris" típusú nőnek mindig szüksége van rá, hogy gondoskodjon a szeretteiről. Mi lenne hát most ideálisabb, mint az anyakovászt elkészíteni és azt nevelgetni, babusgatni! Azt gondolom, hogy én ezt a tulajdonságomat nagyon jól meg tudom valósítani a virágaim, növényeim, macskám gondozásával, a környezetem otthonossá tételével. A koronavírus miatt hozott intézkedések, a korlátozások azonban egyre több időt és alkalmat adnak arra, hogy ezt a gondoskodást kiterjesszem más irányban is.

Így született meg bennem a gondolat, - amit azután tett követett - és, hogy kreatívan töltsem az otthon töltött időmet, valami olyanról is gondoskodjak, ami korábban nem tartozott a mindennapi tevékenységeimhez. Időm tengerében elhatároztam, hogy saját készítésű kenyeret teszek az asztalra, saját készítésű kovászból.

Megnéztem jó pár videót, elolvastam sok-sok tanácsot az interneten, és belevágtam. Már csak azért is, mert alapvető élelmiszerünk - a kenyér -  beszerzése napi szinten, frissen, kissé elérhetetlenné vált. Meg egyébként is, igyekeztem a bolti vásárlásaimat minimálisra csökkenteni, hogy minél kevesebb lehetőséget adjak a vírus terjedésének. Na, meg az is közre játszott az elhatározásomban, hogy a kenyérsütéshez szükséges élesztő teljesen eltűnt a boltok polcairól. Így jutottam arra az elhatározásra, hogy elkészítem az anyakovászt, és otthon megsütöm belőle a friss házikenyeret. Végre van egy újabb "élőlény", amiről folyamatosan gondoskodhatok! Mert a kovászkészítés bizony nagy türelmet, kitartást, babusgatást, és folyamatos gondoskodást igényel, akár egy csecsemő.

Megosztom veled, hogy indítottam útjára az én kovászomat. Sok tanulással, tapasztalattal, sikerrel és sikertelenséggel (mert van az is!) ma már egyre szebb, finomabb kenyereket, péksüteményeket készítek.

Anyakovász, ahogy én csináltam:

Több videót megnéztem a youtube-on, mind-mind másképp adagolja, kísérletezni szabad. 😂

1. nap

50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
1 dl víz
simára kevertem, kb. sűrű galuska tészta állagú lesz.
Forró vízzel kifertőtlenített befőttesüvegben félre raktam, a tetejére - nem szorosan - rátettem a fedőt, hogy a lakásban lévő mikroorganizmusok könnyen bejuthassanak, és elősegíthessék a kovászunk fejlődését. 24-28 fokon érzi magát a legjobban. Érdemes befőttes gumival jelölni, hogy lássuk a növekedést.

Az első napokban - minden nap ugyanabban az időben - folyamatosan "etetni" kell, kb. 8-10 nap alatt lesz sütésre érett a kovász.

A maradékot mindig ki kell dobni, arra nincs tovább szükség. (vagy tovább adhatjuk barátainknak) Ügyelni kell rá, hogy mindig tiszta, forró vízzel kimosott üvegbe tegyük el, ne maradjon az üveg száján kovász, mert bepenészedhet és ne érje 30-35 foknál magasabb hő.

2. nap

a kovászkezdeményünkből kiveszünk 5 dk-t, hozzáadunk 80 ml vizet,
50 gr teljes kiőrlésű liszt
50 gr BL 55 vagy BL80 kenyérliszt
- jól elkeverjük, tiszta üvegben - befedve - félretesszük

3. naptól kb. az 5-6.-ik napig ugyanezt ismételni kell.

Akkorra felgyorsulnak a kémiai folyamatok, a kovász szép buborékos lesz, kellemes, enyhén savanykás, tejfölös illata van.
Ekkor már elképzelhető, hogy nem elég a napi egy etetés, lehet, hogy 2-3-szor is kell.
Ez abból látható, hogy szépen megemelkedik a kovászkezdemény, és etetési idő előtt visszaesik a térfogata, na akkor lehet újból etetni, - a szokásos módon - mert éhes.

Kb. 8-10 nap alatt érett anyakovász lesz belőle.

Ekkor sütéshez kiveszünk belőle:
10 gr kovászt,
25 ml vizet adunk hozzá, és
30 gr BL55 vagy BL80 lisztet
a konyhapulton hagyjuk, hogy szépen növekedjen.

A következő napon ezt még egyszer megismételjük, és másnap így használjuk fel az egészet a kenyérsütéshez.

Ami megmarad az érett kovászunkból, azt tehetjük hűtőbe, és kb. hetente, két hetente a szokásos módon etetjük, vagy hagyhatjuk kint a konyhapulton, akkor naponta a korábbi szisztéma szerint etetjük, hogy folyamatosan legyen kenyérsütésre alkalmas kovászunk, akár évtizedeken, generációkon keresztül.

Ebből már adhatunk a családunknak, barátainknak, ismerőseinknek is, akiket szeretünk, és tudjuk, hogy hozzánk hasonló módon ápolgatják, babusgatják tovább az érett kovászt.

Lehet készíteni belőle szárított kovászt, amit bármikor vízzel felengedve tovább használhatunk. Ezt úgy készítjük, hogy sütőpapírra kiterítjük kb. 2-3 mm vastagon, és megvárjuk, míg szobahőmérsékleten a nedvesség elpárolog belőle. Azután darabokra törve, vagy finomra darálva egy vászonzacskóban tárolhatjuk. Szárításnál arra kell vigyázni, hogy ne érje 30-35 foknál nagyobb hő, mert elpusztulnak benne a mikroorganizmusok.

szárított kovász






Svéd mézes kalács

Akármilyen bosszantó, évek óta menetrendszerűen bekövetkezik, hogy karácsony előtt ágyba dönt valami erőszakos vírus. Már nevet is találtam ki neki, ez nálam a "karácsony betegség". :)

Véget ért az egész éves hajrá a munkában, végre a megérdemelt pihenésemet tölthettem volna. Azonban néhány nappal az ünnepek előtt menetrendszerűen elkezdett folyni az orrom, tüsszögtem, fájt a torkom, a fülem, nem beszélve az éjszakai izzadásról, és nagyon levert voltam. Most valamiért sokkal rosszabbul viseltem, mint korábban. Talán öregszek? Csak feküdni volt kedvem, de még az is fájt. Lángoltak az ízületeim, és szűnni nem akaró köhögés gyötört, majd kiszakadt a tüdőm. Szerencsére lázam nem volt, csak hőemelkedésem, igaz, hogy évtizedek óta nem voltam lázas, akármilyen betegség kapott el.

Megemelt dózisban szedtem a táplálék kiegészítőimet, mert tudom, hogy mindig segítenek a bajban, és pár nap alatt a legvadabb betegséget is legyőzöm velük. Tömtem magamba a DXN termékeket, a Cordyceps gombát, Ganoderma gombát, Spirulinát, a C vitamint, és a D vitamint, mégis legyőzött a "karácsony betegség". Nem kellett sok idő, teljesen levett a lábamról, akár egy nőcsábász pasi. Most pedig igazán szükség lett volna az energiámra, mert készülni kellett a családi ünnepre. Gyerekeimet, unokáimat vártam haza itthonról és külföldről is, és a legfinomabb ételeket akartam az ünnepi asztalra tenni, hazai ízekkel.

Segítettek átvészelni ezt az áldatlan állapotot a DXN termékei, jó hasznát vettem a fenyőrügy szirupnak, amit még tavasszal készítettem, és a gyógynövény kivonatos Herbal Swiss forró italpor is megmentett minden reggel, délben és este. Annyi erőt kaptam, hogy mindent elkészítsek, megfőzzek, megsüssek, amit elterveztem. Igaz, hogy illatokat és ízeket egyáltalán nem éreztem, kénytelen voltam a több évtizedes gyakorlatomra támaszkodni az ízesítéssel, fűszerezéssel, sózással. Végül most is megúsztam orvos és gyógyszerek nélkül, - bár az ünnepek alatt még rendelés sem volt, csak ügyelet - és pár nap alatt annyi erőt kaptam, hogy mindennel időben elkészüljek.

A visszajelzések alapján azt hiszem sikerült igazi, jó hazai ízeket varázsolnom az ételekbe. A többnapos ünnepen jó volt együtt lenni kis családommal szeretetben, békességben. Ez is sok erőt adott nekem. Az elmaradhatatlan halászlé, a húsleves, gyömbéres sütőtökleves, a (húsos és vegán) töltött káposzta, házi disznótoros, finom sült húsok, humusz, diós, mákos bejgli mellett jókat beszélgettünk és együtt ünnepeltük a karácsonyt a hanukával. Mikor vége lett az ünnepeknek, és a betegségemmel is volt időm foglalkozni, akkor döbbentem rá, hogy ez a mostani "karácsony betegség" más, mint az eddigiek. Azok elmúltak néhány nap alatt. Most január eleje van, és még mindig nem akarnak szűnni a tünetek, pedig már egy hete szinte kis sem kelek az ágyból, csak ami miatt a legszükségesebb.

Volt még tervbe véve pár dolog, de most kimaradt a karácsonyi menüből a szokásos krumplisaláta, a zserbó, és a mézes kalács, ami azóta is ott lapult begyúrva a hűtőben, azonban ez már csak az új évre készült el. Biztos nagy sikere lett volna karácsonykor, mert nagyon finom lett!



Hozzávalók

50 dkg liszt
2 dl kristálycukor
1 dl méz
20 dkg margarin
1 dl víz
1 kiskanál szódabikarbóna
1 kiskanál őrölt fahéj
1 kiskanál őrölt szegfűszeg
1 kiskanál őrölt gyömbér
csipet só

Elkészítés

A margarint összemorzsoltam a liszttel, a mézet felfőztem a vízzel, és a cukorral, majd kihűtve összegyúrtam a liszttel, és beledolgoztam a fűszereket. Folpackba csomagolva egy éjszakán át pihentettem a hűtőben. Másnap kb. 2 milliméter vastagra nyújtottam, és kiszaggattam. Kedvenc cseréptálamat kibéleltem sütőpapírral, amiben 5 perc alatt készre sütöttem, 180 fokra előmelegített sütőben. Még langyosan kiszedtem a cseréptálból, hogy ne törjön, mert miután kihűlt, könnyen törik.

Fenyőrügy szirup - Köhögésre legjobb természetes szer

Gyerekkoromban sokat voltam beteg, torokfájós, köhögős. Nagyapám ilyenkor kiment a kertbe, - mert nagyszüleimnél minden orvosság megtermett a kertben! - kiásott valami gyökeret, és odaadta azzal, hogy "ne', rágcsáld, ez majd jót tesz". Bizony jót is tett! Az édesgyökér gyulladásgátló, köptető, nyálkaoldó és köhögéscsillapító hatása gyorsan elmulasztotta minden betegségemet.

Azóta is keresem ezt a csodálatos gyógynövényt, hogy termeszteni tudjam itthon, de még nem találtam rá. Ha van ötleted, hol tudnám beszerezni, hálásan megköszönöm, ha megosztod velem!

Úgy nőttem fel, hogy megtanultam szüleimtől, nagyszüleimtől, hogy nem kell azonnal gyógyszert szedni minden nyavalyára, mert fűben-fában van az orvosság.

Életem során sok-sok hasznos gyógynövénnyel ismerkedtem meg, és tudom, hogy sokkal fontosabb a megelőzés, mint várni, hogy megtörténjen a baj, mert legjobb védekezés a megelőzés, és az immunrendszer erősítése. Szerencsémre egészen jól alkalmazom a megszerzett ismereteimet, ezért elkerülnek a betegségek.

A hidegebb, nyirkosabb őszi, téli időszakban védtelenebbek vagyunk a betegségekkel szemben, a torokgyulladás, megfázás és a szűnni nem akaró köhögés nagyon meg tudja keseríteni az életünket. Ezért már igyekszek felkészülni az őszre, télre azzal, hogy egész évben gyűjtöm a gyógynövényeket. A tavasz és nyár, a napsütéses időszak rengeteg, csodálatos gyógynövényt ad nekünk, érdemes betárolni belőlük egy jó adaggal, hiszen úton-útfélen megtaláljuk Isten ajándékát. Ilyenek - a legismertebbek, a teljesség igénye nélkül - a zöld dió, diólevél, medvehagyma, lándzsásútifű, bodza, cickafark, pásztortáska, kamilla, hárs, kakukkfű, csalán, gyermekláncfű, citromfű, körömvirág, komló, fodormenta, levendula, macskagyökér, kövirózsa, csipkebogyó, és még sorolhatnám napestig, mennyi természetes "orvosság" terem körülöttünk, csak le kell hajolni érte. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy olyan helyről gyűjtsük ezeket a gyógynövényeket, ahol tiszta a levegő, erdőkben, vagy forgalommentes utak mentén szedjük.

Ebben a bejegyzésemben a fenyőrügy szirup elkészítését írom le, ami egy aranyat érő köptető, a leghatásosabb köhögés elleni szer, és - tapasztalatból mondom - jó szolgálatot tehet a téli megfázások idején.

A fenyőágak végén tavasszal megjelenő friss hajtások tele vannak természetes orvosságokkal. A szirup fertőtlenít, csökkenti a gyulladásokat, csillapítja a köhögést, nyugtatja a légutakat és az idegeket, enyhíti a hasmenést, védi az ízületeket és vitaminokkal is ellátja a szervezetet. A friss hajtások létfontosságú ásványi anyagokat, nyomelemeket és vitaminokat tartalmaznak!

Fontos tudni, hogy a tiszafa mérgező, ne keverd össze a fenyővel! Soha ne használt étkezési célra!

A fenyőt ne kopaszd meg teljesen, ne gátold a növekedésben! A zsenge hajtásokat mindig az oldalhajtásokról szedd, a fenyőrügyekből hagyd meg a középsőt az ágakon!




Fenyőrügy szirup recept:

Szedj 5-6 marék zsenge fenyőrügyet, és egy befőttesüvegben rétegezd cukorral. Egy réteg fenyőrügy, arra cukor, nyomkodd le erősen, majd arra újabb réteg fenyőrügy, és cukor. Ezt ismételd, amíg megtelik az üveg. Egy fél deciliter vizet önthetsz rá. Ezután zárd le, és állítsd napos ablakba. Nincs további teendőd, mire a cukor feloldódik, a fenyőrügy bebarnul, a hatóanyagok is kioldódnak a fenyőrügyből. 4-6 hét után szedd ki a fenyőrügyeket, és a szirupot főzd addig, amíg eltűnik a tetejéről a hab. (ez kb. 5-10 perc) Azután a kész fenyőrügy szirupot töltsd sterilizált üvegekbe, és jól zárd le.

Érdemes naponta fogyasztanod immunerősítő hatása miatt.

A házi készítésű fenyőrügy szirup kiemelkedő hatásfokkal gyógyítja a légúti megbetegedéseket. Csillapítja a köhögést, a torokfájást, nyugtatja a légutakat. Hatékony gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, növeli a szervezet ellenálló képességét. A kezdődő bakteriális fertőzéseket teljesen visszaszorítja, az influenzás betegek lázát csillapítja, valamint a száraz köhögést váladékoldó hatásával segíti. 

Ajánlott adagolás:  Gyerekeknek 18 éves korig 3-5 kávéskanál naponta, felnőtteknek 3-5 evőkanál naponta.




Házilag készített karácsonyi ajándék ötlet:

Lepd meg szeretteidet saját készítésű finomságokkal! A fenyőrügy szirup karácsonyi ajándékként is kiváló lehet, kisgyerekes családnak nagy örömet szerezhetsz vele. Egyedi csomagolással, feldíszítve, zsák anyagból a fedőt bevonva, akár egy madzaggal, vagy ünnepi szalaggal megkötve, pár fenyőágat ráhelyezve különleges ajándék lehet.


Krémes citromfagyi házilag





Hozzávalók:

3 dl víz
30 dkg cukor
2 dl Olympos citromlé
1-2 citrom reszelt héja
2 citrom leve
4 dl görög joghurt
3 dl tejszín
csipet só
6 db porrá tört DXN spirulina tabletta ( itt vettem: www.drganoderma.hu )

A cukorból a vízzel szirupot főzünk. Mikor elkészül, még melegen hozzáadjuk a citrom reszelt héját, a citrom levét, egy csipet sót, a 2 dl Olympos citromlét, és színezéshez (no, meg egészséges is!) a porrá tört spirulinát. Megvárjuk míg kihűl, azután hozzáadjuk a joghurtot és a fagyasztóba tesszük. Mikor a fagyasztóban elkezd kristályosodni, fél óránként összekeverjük, hogy az állaga jó krémes és laza legyen. Ezt legalább háromszor végezzük el. Az utolsó keverésnél belekeverjük a habbá vert tejszínt, majd pár órára visszatesszük a fagyasztóba.

Fogyasztás előtt 10-15 perccel kivesszük a fagyasztóból és szobahőmérsékleten pihentetjük, hogy jól adagolható legyen.

Görögdinnyehéj lekvár



Legtöbbször a szemétben landol a dinnye héja, pedig azt is kifizetjük mikor megvesszük. Egy kis munkával finom lekvárt készíthetünk belőle. Télen jó lesz elővenni, tehetjük süteménybe, palacsintába, vagy csak egyszerűen a vajas kenyerünkre.

Egy közepes dinnye (6-7 kilós) héjából 4-5 kis üveg lekvárt főzhetünk. Finomabb lesz, ha egy kis piros belét hagyunk rajta.

Elkészítése:

A dinnyehéjat vékony szeletekre vágjuk, hámozóval megszabadítjuk a külső, zöld héjtól, és kockákra vágjuk. Annyi vízben feltesszük főni, hogy ellepje, egy kevés ecetet adunk hozzá, és üvegesre abáljuk. Mikor kész, leszűrjük, és ízlés szerint cukrot adunk hozzá. Én a leszűrt dinnyehéj mennyiségének az 1/3-a cukrot tettem bele, de tehetjük a felét is. Ezután egy citrom reszelt héját és kicsavart levét adtam hozzá. Ízesíthetjük még kevés fahéjjal és néhány szegfűszeggel is. Feltettem a tűzre főni, majd kb 2 óra főzés után rúdmixerrel pürésítettem. Addig néhányszor megkevertem. Nem kell mellette állni, nem ég le. A pürét addig főztem, míg a lábos alja láthatóvá vált. Mikor elkészült, forró vízben sterilizált üvegekbe töltöttem, lezártam, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.

Érdemes kipróbálni, itt a dinnyeszezon!

Pataki tálban sült házikenyér




Gyorskovász hozzávalók:

30 dkg BL55 liszt
2 dkg friss élesztő
1 kávéskanál méz, vagy cukor
2-2,5 dl víz

A lisztet tálba szitáltam, az élesztőt elkevertem a langyos vízben feloldott cukorral, (mézet is használhatunk) és a liszthez adtam, majd fakanállal nokedli sűrűségűre kevertem. Letakarva, meleg helyen hagytam megkelni. Miután jól feljött, már használhattam is.

A kenyértészta hozzávalói:


75 dkg BL55 liszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
1 dkg só
1 dkg élesztő
5-6 dl langyos víz
kovász
1 evőkanál ecet

Elkészítés:

A lisztet tálba szitáltam. A kovászt langyos vízzel feloldottam, amihez hozzámorzsoltam a friss élesztőt és a többi hozzávalóval sima tésztává, dagasztottam. Letakarva duplájára kelesztettem. Miután megkelt, finoman átgyúrtam, és még egyszer megkelesztettem. Az összegyúrt és megkelt tésztából felhasználás előtt kivettem 30 dkg-ot, és befőttes üvegben hűtőbe tettem egy adagot kovásznak a következő sütésig. Az előzőleg vízben beáztatott Pataki tálat sütőpapírral kibéleltem, és a megformázott tésztát szépen belehelyeztem. A tetejét pengével mintáztam. A tálban ismét hagytam majdnem a duplájára kelni, majd langyos vízzel lespricceltem. Rátettem a tál fedelét - azt is sütőpapírral kibélelve - és 230 fokon 40 percig sütöttem. A tál fedelét levéve további 20 perc alatt szép arany barnára sütöttem.

Miután kivettem a sütőből, újra lespricceltem hideg vízzel, és konyharuhával letakarva hagytam kihűlni.

A receptet Rozi székelykonyhájában találtam:
https://rozikonyha2.blogspot.com/2015/01/ha-nincsen-kovaszunk-leghamarabb-azt.html?m=1